A Maradj otthon! kampányt spájztakarítással kezdtük. Ilyenkor nagyon fontos tudni, mi van otthon és mi hiányzik. Kiderült, hogy gyógynövényekkel elég jól állunk. Ugyan nem pusztítják el a vírusokat, javíthatják a közérzetünket, hatásosak lehetnek az enyhébb tünetek kezelésében. Az otthontartózkodás alatt átállhatunk kímélőbb, méregtelenítő életmódra, amelyben szintén segítségünkre lehetnek ezek a gyógyító főzetek. Ezek a gyógynövények sokoldalúan használhatóak, különböző panaszok esetén is segítségünkre lehetnek más-más formában.
Kamilla
Főzete enyhíti a megfázás tüneteit, hatásos a duzzadt nyálkahártya, torokgyulladás és a gyomorégés csillapításában.
Felső légúti panaszok estén inhalálhatunk a főzetével.
A torokgyulladás és a szájüreg gyulladásainak (pl.: afta) enyhítésére öblögetőszerként hatásos.
Aranyeres panaszok vagy ekcéma esetén ülőfürdőként használhatjuk.
Menta
Többféle mentafaj is létezik, ezek közül a borsmenta több mentolt tartalmaz mint a fodormenta, ezért erőteljesebb az illata is. A küllemük is eltér, a borsmenta sötétzöld, sima felületű, míg a fodormenta halványzöld, fodros levelű.
Teája görcsoldó és antibakteriális hatású, enyhíti az emésztési zavarokat, csökkenti a puffadást. Fejfájáson és a migrénes panaszokon is segít. Kellemes aromája felfrissíti gondolatokat, revitalizál, segíti az agyműködést, könnyíti a légzést.
A mezei kakukkfű illóolajai erős fertőtlenítő és baktériumölő hatásúak. Légzőszervi gyulladásos panaszokra kiválóan alkalmazható.
Teája hatásos torokgyulladás és köhögés esetén. Ezen kívül javítja az emésztést, megszünteti a puffadást.
Inhalálni is lehet vele, csökkenti a nyálkahártya duzzanatot.
A szájban lévő gyulladások csökkentésére, fertőtlenítésre gargarizálni is lehet főzetével.
Orvosi zsálya
Az orvosi zsálya szintén egy sokoldalúan használható gyógynövény, a levelek illóolajai baktériumölő, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásúak. Lázcsillapító hatású, ezért növényi aszpirinnak is nevezik.
Teája a torokgyulladás enyhítésére a leghatásosabb ezek közül. Emésztési panaszokra is ajánlott. A menstruációs görcsök és változókori problémák enyhítésére is hatásos.
Szájüregi gyulladások esetén szintén öblögetéssel csökkenthetjük a gyulladást.
Citromfű
A citromfű a kertben gyomként terem, szinte kipusztíthatatlan. Máris megjelentek korai hajtásai. Ezeket érdemes frissen limonádéba tenni vagy szárítva, gyógyteaként fogyasztani.
Nyugtató hatású, így segíti a nyugodt, mély alvást, csökkenti a stressz negatív hatásait.
Javítja az emésztést, fokozza a májműködést.
Herpesz esetén külsőleg alkalmazzuk, antvirális hatású.
Hagymafélék
Szintén nagyágyúnak számítanak a hagymafélék, a fokhagyma és a medvehagyma. Ráadásul a karatén idején bátran fogyaszthatjuk bármelyiket reggeltől estig. Főzéshez nélkülözhetetlenek.
Erős antibakteriális hatásúak, javítják az emésztést, csökkentik a vér koleszterin szintjét. A bennük található P vitamin erősíti az érfalakat, javítja az érfalak áteresztőképességét. Az alábbi vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazzák: A-, B6-, C- és E-vitamin, szelén, folsav, nátrium, kálium, vas.
A fokhagyma és medvehagyma erős méregtelenítő hatású.
A vöröshagyma héjából fűzzünk teát, ez nagyon jó köhögéscsillapító. Húsvétkor pedig tojást is festhetünk vele.
A hagymafélékből főzhetünk leveseket is: francia hagymaleves, fokhagymaleves, medvehagymaleves.
A medvehagyma pesztót pedig sokoldalúan használhatjuk pogácsába, szendvicsre, főtt tésztára, húsokhoz.