A Bálint naphoz a magyar néphagyományban számos népszokás kötődik, ezek közül a madáretetés az egyik legszimpatikusabb. Mindszenten csíkot söpörtek az udvaron, majd gabonaszemeket és aszalt gyümölcsöt szórtak a madaraknak. A madáretetés hagyományát jó szívvel folytathatjuk, különösen nagy tél idején.
Szent Bálint keresztény mártír volt, a szerelmesek és az epilepsziások védőszentje. Az Érdy-kódex (1526-1527) említi, hogy a nyavalyatörésre (epilepsziára) hajlamosak bálintkeresztet hordtak a rontás ellen. Bálint napján, különösen a német ajkú lakosság körében, Babarc, Máriakéménd, Erdősmárok, Lapáncsa, Lánycsók községekben, az emberek templomba mentek, megáldoztak és böjtöt tartottak. Ezen a napon a mohácsi sokácok is böjtölnek, csak egyszer esznek, vagy zsírtalanul főznek, a templomban imádkoznak, gyónnak-áldoznak. Ezt a szokást is érdemes megfontolni.
Időjós nap is ez a mai: a hideg, száraz időtől jó termést reméltek. Bálint napkor szokás volt facsemetét ültetni, de erre még bőven ráérünk. Érdemes már tudatosan készülni a veteményezésre és a kerttervezésre. Február és március a magbörzék időszaka, ilyenkor lehet beszerezni az idei terméshez szükséges magokat. Az ősszel a termésből visszafogott magokat lehet cserélgetni a kertbarátok közt újakra, minél többféle növényünk van, annál biztosabb és gazdagabb termés lesz. Ilyenkor van idő új ötleteket szerezni, mit hogyan ültessünk tavasszal. Számos megoldás van a balkonon és ablakpárkányon való kertészkedésre is. Elsősorban fűszer- és dísznövényeket érdemes tavaszra beszerezni a nap járásának függvényében. Addig is nevelhetünk a lakásban snidlinget, bazsalikomot és oregánót.
A rómaiak termékenységünnepet tartottak ilyenkor. A papok kecskebőr szíjakkal (februara) ostorozták a fiatalokat, főleg a nőket, hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet hozzon. A fiatal leányok Juno istennő, a házasság pártfogójának templomába mentek, hogy ott szerelmi jóslatot kapjanak az igazi partner kiválasztásához. A fiatal fiúk lányneveket sorsoltak ki maguk közt, az így létrejövő párokból később jegyesek is lehetettek. A férjek apró ajándékot vittek a feleségeknek. Ezt a szokást szintén nyugodtan folytathatjuk.
Debrecenben és Balmazújvároson úgy tartották, ezen a napon választanak párt a verebek, a hangyonyiak ekkor várták vissza a vadgalambokat és a tavaszt. Voltak szerelmi praktikák is, kilenc magvú almát kellett enni, majd a magokat a kiválasztott zsebébe kellett rejteni. Ha a macska a legény lábához dörgölőzött, akkor azt jelentette, hogy abból a házból fog nősülni. Ha valaki kilenc kútról hozott vizet és a kiszemelt legényt megitatta, akkor örök szerelem lehetett belőle. Szerelmi bájitalokat most is készíthetünk, elsősorban a partner igényei szerint. Apró kedvességet vagy különleges kényeztetést is tervezhetünk erre a napra.
Legutóbbi hozzászólások