Füvészblog

Királydinnye, a defektgyártó gyógynövény

királydinnyeA királydinnye sokoldalú gyógynövény, amelyet évezredek óta használ az emberiség. Sokan kártékony gyomnövénynek tekintik, termésének tüskéje  sok defektet okoz a bringásoknak ősz elején. Kivonatát vágy- és teljesítményfokozóként használják.

Már a görögök is vágyfokozóként használták, napjainkban is táplálékkiegészítőkben a tesztoszteronszint növelése miatt szedik a testépítők, hatását állatkísérletekkel is igazolni tudták. Növeli a teljesítményt és a nemi vágyat. A  ’70-es években a bolgár olimpiai súlyemelőcsapat doppingszerként alkalmazta. A nőknél fokozza a peteérést, főként a nemi hormonok kiválasztását segíti.  Terhes és szoptatós nőknek nem ajánlott.

Szívbarát növény, ugyanis csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, javítja a vérkeringést. Más vérnyomáscsökkentőkkel szedve ellenjavallt.

A kínai orvoslásban májvédő növényként ismerik, javítja az emésztést, csökkenti a puffadást és székrekedés ellen is használják.

Az ajurvédában, de az ókori Görögországban is, vizelethajtó tulajdonságai miatt régóta alkalmazzák.  A hatóanyagokat a magvakból és a gyökérből nyerik.

 

királydinnye bicikli termésA királydinnye termése a bringások réme. Apró termései a legdrágább gumikat is képes átfúrni. Ebből a szempontból a nyár vége, ősz eleje a legveszélyesebb. A bringaszervizekben ismerik a jelenséget. A drága tömörgumikat, defektálló belsőket ajánlanak.

 

 

Natúr rizstej házilag

rizstej füvészblogA rizstej kitűnő választás, de nemcsak azoknak, akik nem tudják emészteni a tejcukrot, vagy idegenkednek a szójától. Elsősorban a szív egészségét szolgálja, magában foglalja a rizs minden pozitív hatását, nem tartalmaz koleszterint, ráadásul hipoallergén.

A tejjel és a szójatejjel szemben jóval kevesebb zsírt tartalmaz, mindössze 1%-ot, amely telítetlen zsírsavakból áll, így csökkenti a vér koleszterinszintjét. Jó hatással van a szívre és az érrendszerre, ugyanis a magnézium szabályozza a vérnyomást, a vas és réz növelik a vörösvérsejtek termelődését. A szelén és a mangán kiváló antioxidáns hatású. A különböző rizsfajtáknak eltér a tápanyag-összetétele, nem mindegy, melyiket választjuk. A barna rizsnek magas a B-vitamin tartalma, amely jó hatással van az emésztésre, a keringésre és az idegek működésére.

A rizstejnek a szénhidráttartalma magasabb a tejénél,  a fehérjetartalma csak negyedannyi, és jóval kevesebb kalciumot is tartalmaz.

A legtöbb rizstejrecept a rizs főzésével kezdődik, de ki szeretne 1 órán át rizst főzni és kevergetni? A főzés során elveszítjük a hasznos tápanyagok egy részét.  Az áztatás sokkal egészségesebb megoldás, amely során a káros anyagok kiáznak. A vegán konyhában is jobban illik ez a változat.

Elkészítés: 1 csésze rizshez használjunk 1 csésze (ha lehet szűrt) vizet az áztatáshoz. Tegyük a hűtőbe éjszakára egy rúd fahéjjal. Másnap szűrjük le, turmixoljuk össze 1 csésze vízzel addig, amíg tejszerű állaga nem lesz, majd szűrjük ki a rostokat. A friss rizstejet ízesítsük vaníliával, fahéjjal, nádcukorral. Hasonlóan készül a mexikói a horchata, amelyet hűtve frissítőként isznak a nagy melegben.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!