Füvészblog

Neem-fa (nem nimfa! :)

Az ayurvédikus orvoslásban a neem-fa (ním fa) minden részét felhasználják. Levelei nagyon keserűek, ezért az étvágygerjesztő hatású keserű ételek egyik fontos alapanyaga. Olaja erősen antibakteriális, és kiváló fogtisztító. A neem-olaj a kutatások szerint közel 130-féle kórokozó-kártevő ellen használható. Valódi bio-növényvédőszer. Újabban pedig az is kiderült róla, hogy az AIDS és egyes rákbetegségek gyógyításában is sikerrel alkalmazható. Fájából meditációs láncok, szent tárgyak készülnek. Hazánkban megtalálható a Kirsna-völgyben.

 

Neem-fa (Azadirachta Indica)

 A neem (Azadirachta Indica) egy trópusi területeken honos, örökzöld fafaj. A mahagónifélék családjának képviselője, Afrikában és Ázsiában is megtalálható. Gyorsan növekszik, így hamar eléri a 15-20 méteres magasságot, de eredeti élőhelyén nem ritkák a 30-40 méter magas példányok. Lombkoronája terjedelmes árnyékot ad, ezért Közép-Afrikában szinte minden falu főterén áll egy hatalmas neem-fa. Terméséből sajtolják a neem-olajat, amelyet hosszú idő óta gyógyításra használnak. A neem-olaj zsírsavakban, E vitaminban, valamint esszenciális aminosavakban gazdag. Igen nagy koncentrációban tartalmaz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású összetevőket.

Szúnyogűzés természetes módszerekkel

Pelargonium_graveolens_2 Hatékony módszerek:

– muskátli, paradicsom, bazsalikom, levendula;
– diófa- v. gesztenyelevél (ággal);
– mécsesek, illóolajok (levendula, citrus, szegfűszeg, borsmenta, kámfor, eukaliptusz, rozmaring, kerti kakukkfű);
– ecettel enyhén átitatott vattapamacs v. tálkában;

Intenzív megoldás, ha citromot vagy narancsot félbevágunk, megtűzdeljük szegfűszeggel, és meglocsoljuk némi tiszta alkohollal.

A citronella Florinda ajánlásával: http://florindakonyha.blogspot.com/2010/08/folosleges-szunyogcsipesek.html

Cymbopogon-citratusINDIAI-CITROMFU Indiai citromfű
(Cymbopogon citratus) Az indiaiak a citromfűre és a belőle nyert citronella olajra esküsznek, a németek a paradicsomra (kiültetve), a rozmaringra, valamint különböző illóolajok keverékére (levendula, citrusok, szegfűszeg, borsmenta, kakukkfű, fokhagyma).

A sokoldalú menta

Menthe egy nimfa volt a görög mitológiában, akibe beleszeretett Hádész, az alvilág istene. Felesége, a féltékeny Perszefoné növénnyé változtatta a lányt. Sokkal romantikusabb az a változat, amelyben maga Hádesz rejtette el szerelmét fűszernövény képében a gyanakvó feleség bosszúja elől. Már ebből is látszik, hogy a menta gyógyít és fűszerez, szerelemre, halál ellen sok mindenre alkalmazható.

A mentát az egyiptomiak a szarkofágokba tették a halottak lábához, hogy kísérje őket a “hosszú úton” i.e. 1200-1600 körül. Az ókori görögök egy része afrodiziákumnak tartotta – erre utal a mitológia is – a házasulandók ezért mentakoszorút viseltek. Hippocrates ellenben azt állította, hogy megöli a spermát, ezért a fogamzásgátlásban mentakúpot használtak. A tejet és tejtermékeket mentalevelekkel tartósították, amely megakadályozza az alvadást.
A Bibliában is megemlítik a mentát, a zsidók a templom padlóját borították vele, hogy fertőtlenítsenek az aromájával. Az értékesebb növények közé tartozott, adót fizettek vele, az étel és a bor ízesítésére szolgált, de a mai napig is a kóser konyha része.
A rómaiaknál a vendégszeretet szimbóluma volt, az asztalt fertőtlenítették és illatosították vele – ezt az étvágy fokozására is használták. Erről Ovidius történetében olvashatunk, amelyben Philemont és Baucist két idegen – Zeusz és Hermész, vagyis Jupiter és Mercurius – meglátogatta. A római konyhában is jelen volt a menta,  a bort ízesítették vele, valamint főzéshez is használták. Mentakoszorút másnaposság ellen  is viseltek. De a lehelet frissítésére is szolgált.
Japánban és Kínában is az ókor óta használják a borsmenta leveleket fertőtlenítésre. Kínában illatos füvekkel együtt koszorút fontak belőle, azt az ajtófélfára tették, és elégetésével fertőtlenítették a házat. Úgy tartották, hogy az illata élesíti az elmét, és megnyugtatja az idegeket. Jó az emlékezőképesség javítására és a meditáció előkészítésére.
A menta nemzetség mintegy 25 fajt és számos hibridet foglal magába. A két legismertebb faj a borsmenta és fodormenta. Mi a különbség a borsmenta és fodormenta között? Két külön faj, a különbség a menton és mentol arányában van. A borsmenta több mentolt tartalmaz mint a fodormenta, ezért erőteljesebb az illata is. A küllemük is eltér, a borsmenta sötétzöld, szinte lilás árnyalatú, sima felületű, míg a fodormenta halványzöld, fodros levéllel.

Borsmenta                        Fodormenta

borsmenta     fodormenta

Gyógyhatásai
A menta jótékony hatásait évezredek óta ismerik. Csillapítja a rovarcsípések, bőrbetegségek okozta viszketést, megnyugtatja a napégette bőrt, lehűti az átforrósodott testet. Segít a fejfájásnál, akár feszültség, akár migrénes eredetű. Illata átjárja a testüregeket, kitisztítja azokat, és javítja a légzést. Hatékony a baktériumos fertőzésekkel szemben, csökkenti a pattanásokat és a faggyútúltermelést. Élénkíti a vérkeringést, segít a száraz bőr egészségtelen fakóságának megszüntetésében.
A konyhában
Mentalevelekkel könnyű nyári italokat, mojitót, citruskoktélt és limonádét ízesítenek. A franciák a forralt borba is teszik. Ezen kívül édességeket, húsokat, leveseket, zöldség- és gyümölcssalátákat és szószokat is készíthetünk mentával.
Virágládába, fűszerkertbe érdemes ültetni.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!