Füvészblog

Hogyan ünnepeljük a Bálint napot?

madáretetés

A Bálint naphoz a magyar néphagyományban számos népszokás kötődik, ezek közül a madáretetés az egyik legszimpatikusabb. Mindszenten csíkot söpörtek az udvaron, majd gabonaszemeket és aszalt gyümölcsöt szórtak a madaraknak.  A madáretetés hagyományát jó szívvel folytathatjuk, különösen nagy tél idején.

 

Szent Bálint keresztény mártír volt, a szerelmesek és az epilepsziások védőszentje. Az Érdy-kódex (1526-1527) említi, hogy a nyavalyatörésre (epilepsziára) hajlamosak bálintkeresztet hordtak a rontás ellen. Bálint napján, különösen a német ajkú lakosság körében, Babarc, Máriakéménd, Erdősmárok, Lapáncsa, Lánycsók községekben, az emberek templomba mentek, megáldoztak és böjtöt tartottak. Ezen a napon a mohácsi sokácok is böjtölnek, csak egyszer esznek, vagy zsírtalanul főznek, a templomban imádkoznak, gyónnak-áldoznak. Ezt a szokást is érdemes megfontolni.

fűszerkertIdőjós nap is ez a mai: a hideg, száraz időtől jó termést reméltek. Bálint napkor szokás volt facsemetét ültetni, de erre még bőven ráérünk. Érdemes már tudatosan készülni a veteményezésre és a kerttervezésre. Február és március a magbörzék időszaka, ilyenkor lehet beszerezni az idei terméshez szükséges magokat. Az ősszel a termésből visszafogott magokat lehet cserélgetni a kertbarátok közt újakra, minél többféle növényünk van, annál biztosabb és gazdagabb termés lesz. Ilyenkor van idő új ötleteket szerezni, mit hogyan ültessünk tavasszal. Számos megoldás van a balkonon és ablakpárkányon való kertészkedésre is. Elsősorban fűszer- és dísznövényeket érdemes tavaszra beszerezni a nap járásának függvényében. Addig is nevelhetünk a lakásban snidlinget, bazsalikomot és oregánót.

A rómaiak termékenységünnepet tartottak ilyenkor. A papok kecskebőr szíjakkal (februara) ostorozták a fiatalokat, főleg a nőket, hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet hozzon. A fiatal leányok Juno istennő, a házasság pártfogójának templomába mentek, hogy ott szerelmi jóslatot kapjanak az igazi partner kiválasztásához. A fiatal fiúk lányneveket sorsoltak ki maguk közt, az így létrejövő párokból később jegyesek is lehetettek. A férjek apró ajándékot vittek a feleségeknek. Ezt a szokást szintén nyugodtan folytathatjuk.

Debrecenben és Balmazújvároson úgy tartották, ezen a napon választanak párt a verebek, a hangyonyiak ekkor várták vissza a vadgalambokat és a tavaszt. Voltak szerelmi praktikák is, kilenc magvú almát kellett enni, majd a magokat a kiválasztott zsebébe kellett rejteni. Ha a macska a legény lábához dörgölőzött, akkor azt jelentette, hogy abból a házból fog nősülni. Ha valaki kilenc kútról hozott vizet és a kiszemelt legényt megitatta, akkor örök szerelem lehetett belőle. Szerelmi bájitalokat most is készíthetünk, elsősorban a partner igényei szerint. Apró kedvességet vagy különleges kényeztetést is tervezhetünk erre a napra.

Bálint napja: ültess fát vagy kotlóst!

A Bálint napot nem érezzük magyar ünnepnek, mert évekig nem ünnepeltük. Pedig számtalan magyar néphit, babona, jóslás kötődik hozzá. Ezen a napon nemcsak az emberek, hanem “minden madár társat választ”, különösen a verebek. 
 
A  magyar népi hagyomány szerint a Bálint napi időjárásból a várható termésre jósoltak: hideg, száraz idő esetén jó termést reméltek.
 
Facsemetét is szívesen ültettek Bálint napkor abban bízva, hogy akkor hamarabb erősödik meg. Ma ezt nem javasoljuk. Bálint gazda szerint inkább tervezzük meg, nyáron milyen növényeket szeretnénk a kertünkbe. 
 
A gazdasszonyok Bálint napján ültették a kotlóstyúkokat: fészket készítettek, tojásokat raktak alá, hogy azokat kiköltse, de csakis páratlan számú tojás kerülhetett a kotlós alá, mert így lett szerencsés a fészekalj. Ha a kotlós erre az időre kész volt kotlani, akkor bármilyen – liba, kacsa – tojást is kikelt.
 
Az ünnep az ókorba nyúlik vissza. Szent Bálint vértanú kivégzésének napja, 269. február 14., közel esik a római, pogány Lupercus pásztoristen ünnepének napjához február 15., amikor szerelmi sorshúzással boronálták egymáshoz az ifjú párokat, 496-ban Gelasius pápa elrendelte, hogy e szokás helyett inkább Szent Bálint legyen a házasságra készülők védőszentje.
 
De a magyar néphagyományban is van a szerelemmel kapcsolatos szokásoknak nyoma. A babonák legtöbbje fiatal lányoknak adott segítséget ahhoz, hogy találják, hódítsák és tartsák meg életük remélt párját. Például, ha a lányok a Bálint nap előtti éjfélkor a temetőbe mentek, megláthatták leendő férjüket. Ha már megvolt a jelölt, olyan almát kellett fogyasztaniuk, aminek kilenc magja van. Amennyiben megették a gyümölcsöt, magvait pedig beleszórták a kiválasztott férfi zsebébe, a szerelem szinte biztosnak tűnt.
 
Balmazújvárosban és Debrecenben úgy tartják, hogy e napon választanak párt a verebek. A hangonyiak (Borsod m.) úgy vélték, ezen a napon jönnek vissza a vadgalambok, a tavaszt jelezve. Balaton környéki adatok szerint a madarak és a tolvajok távol tartására metszették meg a szőlőföld négy sarkán a tőkéket. A Csongrád megyei Mindszenten és Szegeden még a madarak etetése is szokás volt, magokat, aszalt gyümölcsöt szórtak nekik. Ez a legjobb, amit ma tehetünk! 🙂
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!