Füvészblog

Magyaros guacamole

guacamoles piritós FüvészblogA guacamole igazi azték étel (ejtsd: gwakamole, Mexikóban: waka’mole), a mexikóiak naponta fogyasztják. Neve avokádómártást jelent. Ha saját kezűleg készítjük el, igazi vitaminbomba! 

A mexikóiaknak hasonló ízlésük van, mint nekünk: az erős paprikát és a paradicsomot szeretik minden mennyiségben. Amerika felfedezése nélkül a magyar konyha sem tudta volna mai karakterét elnyerni. Az avokádó azonban trópusi, szubtrópusi növény, ezért a termesztését még nem vettük át tőlük, de a globális felmelegedés miatt lassan nálunk is megteremhet. 🙂 Az aztékoknál az avokádónak erotikus jelentése volt, a heréket szimbolizálta, ezért a nők nem vehettek részt a szüretben. Az prehispán mitológiában Quetzalcoatl, tolték isten, ajánlotta fel a guacamole receptet népének, akik később elterjesztették Közép-Amerikában.

Az eredeti guacamole receptben több (4-5) avokádó, egy hagyma, egy paradicsom, jalapeño paprika és zöld citrom leve van. Kőmozsárban törik össze a felaprított hozzávalókat, ettől darabosabb lesz, színe pedig túlnyomóan zöld.

Az avokádót aligátorkörtének is nevezik. Rendkívül egészséges, telítetlen zsírsavai, kálium- és magnéziumtartalma miatt kifejezetten szívbarát. Tele van vitaminnak, magas B2-(riboflavin), B3-(niacin) B6-, B9- (folsav) és C-vitamin tartalma. A B-vitaminok nyugtató hatásúak, segítik az alvást. Lúgosító hatású, így gyomorbántalmakra is ajánlják. Külsőleg használva pedig a bőrt táplálja.

Magyarosan lehet paradicsomosabbra, fokhagymásabbra és pépesebbre készíteni. Kiváló natúr étel, nem kell majonézzel “feljavítani”.

Hozzávalók:

  • 1 db érett avokádó
  • 2 db közepes paradicsom
  • 4 gerezd fokhagyma
  • pár karika zöld paprika
  • kis kanál darált erős paprika
  • bazsalikom/oregánó/majoránna
  • negyed citrom leve
  • só, (bors)

A felaprított hozzávalókat botmixerrel érdemes összedolgozni, és tönköly ropival, tortilla chipsszel vagy szalmára vágott répával, zellerszárral mártogathatjuk, de vörös húsok mellé is használják. Pirítósra is kiválóan kenhető. Igazi vendégváró előétel vagy borkorcsolya.

Bodzaital és bodzaleves

Régen szinte minden háznál ültettek bodzabokrot, mert talajjavító hatású, másrészt a népi gyógyászatban közkedvelt gyógynövény volt. A germán és angolszász népek varázserejét tisztelték. A bodzavirág szedése általában május végén kezdődik, amikor a virágzat teljesen nyitott. Eső előtt kell szedni olyan helyen, ahol nem járnak az autók. Kitűnő családi program a virággyűjtés. Gyógynövényként a virágot szárításra gyűjtsük. Megfázásra kiváló a teája.
A bodzaszörp és friss bodzaital sokak kedvelt itala. A virágokat érdemes citromkarikákkal áztatni és később cukorral felfőzni. A friss bodzaitalt viszont nem kell főzni, áztatás és édesítés után a hűtőből lehet fogyasztani. Így a hatóanyagok jobban megőrződnek. A maradékot lehet palacsintatésztába sütni, de érdemes kipróbálni a bodzaviráglevest is.
Bodzaleves recept:
A bodzavirágokat citrommal áztatjuk majd leszűrjük és felforraljuk tejszínnel (vagy kókusztejjel) és mézzel, majd zabkorpával vagy búzakeményítővel sűrítjük.  

Hozzávalók kreatívan, egyéni ízlés szerint:
5 tányér bodzavirág szár nélkül
0,5 l tej vagy vagy 4dl joghurt 
1 citrom
1 csomag vaníliás cukor
2 evőkanál búzakeményítő vagy pudingpor
5 dkg cukor vagy méz
1 dl tejszín
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!