Fogyasszunk citrusokat! A téli időszak legjobb C-vitaminforrásai a citrusfélék. Napi fogyasztásuk erősíti az immunrendszert, segítenek megelőzni és leküzdeni a megfázást és influenzát. A C-vitamin és a kálium javítják az idegek és az agy működését. A citrusokban lévő flavonoidok csökkentik a rossz koleszterint és a vérben lévő zsír mennyiségét. A magas rosttartalom segít a telítettség érzés elérésében, a grapefruit és a citrom javítják az emésztést, és hatékonyak a súlyvesztés elérésében. Fokozzák a méregtelenítést.Tele vannak antioxidánsokkal, amelyek megkötik a káros szabad gyököket. Nyugodtan kombinálhatjuk őket egymással!
Egészséges adventi naptár 7. nap
Irány a szauna! A téli hideget leginkább a szaunában lehet túlélni. A kíméletes, méregtelenítő hét után érdemes a maradék mérgektől egy intenzív módszerrel megszabadulni. A szauna stimulálja az immunrendszert, javítja az érfalak rugalmasságát. A különféle szaunaolajakkal fokozhatjuk az élményt: a mentolos, eukaliptuszos vagy citrusos aromák a legjobbak. A szauna közösségi élmény is, össze lehet kötni egy kellemes beszélgetéssel.
Egészséges adventi naptár 4. nap
Válasszunk egészséges rágcsálnivalókat! A legjobb méregtelenítő zöldségek a répa, a zeller és a cékla, a gyümölcsök közül pedig az alma. A cékla, alma, répa reszelve nagyon jók együtt salátának.
Nyersen kevesen merik megenni a céklát, pedig az íze kifejezetten édes. A cékla magas vastartalma miatt kiváló vérképző, jótékonyan hat az emésztésre és a májra. A répa gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, nagyon jó béta-karotin forrás, amely az A-vitamin elő anyaga. Jó hatással van a bőrre, a látásra, javítja a májfunkciókat. A zeller és a petrezselyem vízhajtó hatásúak, jó hatással vannak a veseműködésre. A zeller szerves nátriumtartalma segíti a kalcium felszívódását. A zeller gumó és a zeller szár is fogyaszthatóak nyersen. Lúgosító hatásúak. Az alma magas élelmi rost- és vitamintartalma miatt ajánlott. Segíti az emésztést és a méregtelenítést. Ezeknek a napi fogyasztása jó szívvel ajánlható.
Egészségeges adventi naptár 3. nap
Méregtelenítsünk citrommal! A citrom diétát Beyoncé tette ismertté. A citromos méregtelenítést 50 évvel ezelőtt Stanley Burroughs találta ki, aki ezt az eljárást a gyomorfekély gyógyítására ajánlotta. Sokak meglepetésére ez a módszer működött. A kúra eredményei közé tartozik a jobb alvás és a szenvedélybetegségektől való megszabadulás. A “tökéletes megtisztulás” módszer nem ígér csodákat, csak azt, hogy az egészséges táplálkozással és testmozgással meg lehet szabadulni a mérgektől. A limonádé friss citromléből, vízből, cayenne paprikából és juharszirupból áll, amelyet 10 napig kell fogyasztani. Ugyanolyan jó, ha csak sima citromos vizet iszunk. A kúra maga drasztikus, teljes kivitelezése nem ajánlott. Ugyanakkor csökkentett tápanyagbevitel mellett a citromos víz jó méregtelenítést biztosít.
Tíz érv a citromos víz mellett:
1. Erősíti az immunrendszert – feltölt C-vitaminnal és káliummal, amelyek serkentik az agyműködést és az idegeket.
2. Lúgosít – a citromsav lebomlása után csökkenti a szervezet savasságát.
3. Csökkenti az éhség miatti sóvárgást, mert magas a pektin rosttartalma.
4. Segíti az emésztést, javítja a máj működését és az epetermelést.
5. Vízhajtó, csökkenti a székrekedést.
6. Vértisztító, segíti a mérgek távozását – a C-vitamin csökkenti a kiütéseket és a ráncokat.
7. Üde leheletet csinál – a citromsav megöli a baktériumokat, csökkenti a fogfájást és az ínygyulladást.
8. A meleg citromos víz javítja a légzést és a köhögést.
9. A kimerült és stresszes szervezetnek C-vitaminra van a legnagyobb szüksége.
10. Csökkenti a koffeinéhséget.
Egészséges adventi naptár 2. nap
Szabaduljunk meg a mérgektől! Kezdjük az adventet megtisztulással! A téli időszakban a legjobb folyadékbevitelt a gyógyteák biztosítják. Ezek közül a csalántea az egyik legerősebb vértisztító és vízhajtó hatású. Reggel éhgyomorra érdemes inni egy csészével. A gyömbér az immunrendszer erősítéséhez szükséges, lehet nyersen is és teaként is fogyasztani. Nagyon jó gyulladáscsökkentő hatású, javítja az emésztést, csökkenti a puffadást. A zöld tea tele van antioxidánssal, frissítő és emésztésjavító hatású. Kávé helyett ihatjuk. A máriatövis a máj regenerálódását segíti. Az útifűmaghéj vízben oldva hatékony a belek megtisztításában. Ezeket szabadon kombinálhatjuk egymással.
Böjt és tavaszi megtisztulás
A keresztény kultúrkörben a 40 napos böjt első napja hamvazószerda, amellyel Jézus böjtjére és kínszenvedéseire emlékeznek a katolikus hívek.
Húst utoljára húshagyókedden lehet fogyasztani, a farsang utolsó napján, amely egyben a télbúcsúztatás ünnepe is. A farsangot záró karnevál szóban a különböző magyarázatok szerint a “carne” hús elhagyása őrződött meg. A hamvazószerda elnevezés eredete arra a szokásra nyúlik vissza, hogy a 12. századtól a papok az előző évi szentelt barka hamujával keresztet rajzoltak a hívek homlokára, és ezt mondták: “Emlékezzél meg ember, hogy porból lettél és porrá leszel.” A hamvazószerdát követő napon az egynapos böjtöt egyes helyeken felfüggesztetik, hogy a farsangi maradékot elfogyaszthassák, ezt nevezik torkoscsütörtöknek.
A húsvét előtti nagyböjtöt nevezték negyvenlőböjtnek is, mert csak naponta egyszer, napnyugta után ettek 40 napon át. Fontos megjegyezni, hogy a vasárnapokat nem számolták bele a böjtbe. Böjt idején tilos volt a bál, a hús, a zsír, a zsíros étel fogyasztása, a férfiak abbahagyták az ivást. 🙂 A jezsuiták azt tartották, hogy a böjti napokon is szabad tojást és tejtermékeket fogyasztani. A kedvenc böjti ételek voltak a gabonafélékből készült cibere és kiszi, valamint a hüvelyesekből (borsó, bab, lencse) készült ételek. A cibereleves búza vagy rozskorpából készült, melyet cserépedényben forró vízzel felöntöttek, néhány napig erjesztették, majd behabarták liszttel, tejföllel, és főztek még bele kölest vagy hajdinát. A kiszi hasonló étel, savanyú, kocsonyás zabból készült lisztpép.
A böjtöt már az egyiptomi orvosok is alkalmazták gyógyító jelleggel. Napjainkban a különböző kultúrák beáramlásával a böjtök egész tárházát ismertük meg. Ezek célja általában nem vallási, hanem egészségügyi meggyőződésre vezethető vissza. Lényege a szervek méregtelenítése, a megújulás, amely általában együtt jár a fogyással is. A tisztítókúrákat érdemes a természet megújulásával szinkronban csinálni. Akiket nem kötnek a vallási előírások, azok 1-2 hetet várhatnak ennek megkezdésével, amikor megérkezik a tavasz. A hőmérséklet emelkedésével sokkal könnyebb bármilyen böjtöt elkezdeni, hiszen ilyenkor automatikusan kevesebb táplálékra vágyunk és több folyadékot iszunk.
Általában az a tapasztalat, hogy azok fognak böjtbe, akik amúgy is egészségesen élnek, de persze vannak megtisztulni vágyók is. Mindenkinek maga számára kell megtalálnia a legmegfelelőbb böjtöt a saját szokásainak és egészségi állapotának megfelelően. Mindenkinek arról érdemes lemondani, amit általában fogyaszt, de a káros szokásokról is érdemes megszabadulni (dohányzás, kávé, alkohol): a húsevőknek a húsról, a vegáknak a zöldségekről – na jó, nem… ;-))), a szénhidrátfüggőknek a kalóriadús szénhidrátokról. A megrögzött húsevőknek a húsról való lemondás is heti kétszer is nagy eredmény lehet. Akinek nincs miről lemondania, az feltehetően egészségesen él! 🙂
A böjt helyett választhatjuk az egyszerűbb méregtelenítési módokat is, amelyekkel nem kell hosszú távra lemondanunk szokásainkról. Méregteleníteni lehet vízzel, különféle zöldség- és gyümölcslevekkel, gyógyteákkal, különféle készítményekkel. Ezen a héten ezeket a módszereket vizsgáljuk meg.
Mitől aktív az árpa?
A növény az északi hűvös, csapadékos tájakat kedveli. Az árpakenyér igen gyorsan szárad, ezért a termőterületén az árpát inkább kásaként fogyasztják. A malomipar hántolt árpát és árpagyöngyöt készít belőle, de a sör-, whisky- és a malátagyártás alapanyagául is szolgál. Sikértartalma miatt lisztérzékenyek nem fogyaszthatják. Az árpa takarmánynövényként is fontos. A takarmányárpáknál a magasabb, míg a sörárpáknál az alacsonyabb fehérjetartalom a kívánatos.
Az árpa fogyasztását a burgonya és a búza szorította háttérbe, pedig tápértéke igen magas. Nyolc esszenciális aminosavat tartalmaz, továbbá B1-, B2-, B5-, B6-, E-vitamint; növényi olajat, keményítőt, szerves sót, rostot. Fogyasztásával jól szabályozható a vércukorszint, csökkenti a vér koleszterinszintjét, segít bizonyos bőrbetegségek gyógyulásában, a fogak épségének megőrzésében. Rendszeres táplálékként javítja a bélműködést, segít megelőzni a székrekedést. Megfigyelték, hogy azokon a tájakon, ahol az árpa, akár egész gabona, akár liszt formájában főételként szerepel ott kevés a szívbeteg. Lassan felszívódó szénhidrát-tartalma energiát ad, és 24%-os glikémiás indexe miatt a zsírégető étrend alapvető alkotórésze. Kiváló fogyókúrához, mivel rendkívül magas enzim- és lassú égésű szénhidráttartalma szervezetünk számára magas energia- és egyenletes vércukorszintet biztosít, az elhízás vagy zsírlerakódás veszélye nélkül.
Árpagyöngy
Gersli (vagy fényezett árpa) a hántolatlan árpa, a zsidó konyha ismert alapanyaga. Főzik sóletbe, levesbe, különböző töltelékekbe.
Tibeti campa (tsampa)
A tibetiek legfontosabb és legismertebb étele a campa, a tibeti árpa (tibeti: nej) őrleménye. A szárazon vagy jakvajon pirított őrlemény külleme a magyarban a császármorzsát idézheti föl.
Belboula, árpa kuszkusz, tört árpa, árpatöret
Az észak-afrikai konyha leghíresebb alapanyaga. Hasonlóan használják, mint Ázsiában a rizst, szinte minden étkezésnél felbukkan. A kuszkuszt árpából vagy durumbúzából készítik.
Aktív árpa formula
Nagyobb mértékben tartalmaz esszenciális aminosavakat, amelyek fokozzák a sejtek anyagcseréjét, a méregtelenítést.
Receptek: http://receptek.tv/?oldal=14&q=%E1rpa&hol=a
Szezámmag, a magok királya
A lédús görögdinnye
Jelenleg 1200 faja létezik: magnélküli, óriás (29-68 kg), sárga belű, sárga héjú, fekete héjú, narancs ízű, kicsi fehér belű, szögletes. Fajták: http://agsyst.wsu.edu/WatermelonPhotos.html
Dinnyeművészet: http://izismile.com/2009/09/24/watermelon_carvings_the_solucar_solar_power_plant_in_sanlucar_la_mayor14_pics.html
A húsán kívül a héja és magja is ehető. A kínaiak a héját zöldségként wokban sütik meg fokhagymával, újhagymával, de ragut is készítenek belőle, sőt savanyítani is szokták a dinnyehéjat. A dinnyemag zsírban és proteinekben gazdag. Rágcsálnivalót szárítás, sütés és fűszerezés után nyerhetünk belőle – a vietnamiak kedvelt csemegéje. Hazánkban a kandírozott dinnyehéj, a dinnyehéj befőtt és a kisdinnye savanyúság ismert.
Receptek: http://www.mindmegette.hu/kereses/recept/g%C3%B6r%C3%B6gdinnye
http://www.videkize.hu/kandirozott_dinnyehej
Legutóbbi hozzászólások