Füvészblog

Balkonkertészkedés - karanténtippek

Annak érdekében, hogy minél többféle tápanyaghoz hozzájussunk, a balkonládákat és cserepeket érdemes most teleültetni friss levélzöldségekkel és fűszernövényekkel.

Frissítsük fel a tavalyi földet, szórjunk bele magokat és ültessünk bele palántákat.

A salátával, spenóttal és rukkolával jó tapasztalataink vannak. Magról is könnyedén kikelnek, jól tűrik a hűvösebb időt és ellenállnak a kisebb fagyoknak. 25 C fok  fölött azonban hirtelen felmagzanak, leveleik is nagyobbak lesznek, ízük kevésbé lesz élvezhető.

Ha a növényeket biomagvakból vettettük, felmagzás után gyűjtsük össze az érett magokat és kora ősszel újravethetjük őket.

Az elöregedett növények helyére ültethetünk strapabíró virágokat, levendulát vagy paprika és paradicsompalántákat, amelyek bírják a nyári meleget.

 

A fűszerek estén jobb egyből palántát ültetni, így már az első naptól használhatjuk is őket a főzéshez.

Az oregánó, kakukkfű, petrezselyem és a snidling elég szívósak, könnyen áttelelnek.

A borsikafű (vagy csombor) nyár végén felmagzik, elveti magát és tavasszal újra kikel, az egyik leghálásabb fűszernövény.

 

 

 

 

A mentát és citromfüvet érdemes külön-külön ládába vagy cserépbe ültetni, mert könnyen szaporodnak és leuralják a többi növényt.

Velük a friss limonádé és a finom tea mindig biztosítva lesz.

Ezek is évelők, így  több évre bebiztosíthatjuk belőle magunkat.

A rozmaringot is érdemes cserépbe ültetni, mert szabad földben bokor nagyságúra nő.

Ültessünk minél többféle növényt, így nem kell ezeket folyamatosan beszereznünk.

 

 

Hogyan lehet kis helyen is sok növényünk?

Különböző fali panelekkel vagy  polcokkal növelhetjük az erkélyen vagy a szobában a beültethető területeket.

A készen vásárolható panelek helyett alkalmazhatunk különféle házi megoldásokat is raklapból, lécekből.

Ezeket függőleges kerteknek is nevezzük.

A polcokra, panelekre a cserepeket lehet egyenként szimmetrikusan vagy a ládákat különféle alakzatokba rendezve elhelyezni.

 

 

 

 

Egészséges adventi naptár 13. nap

relaxálás fürdő füvészblogLuca napi lazítás és varázslás – A néphagyomány szerint Luca napja dologtiltó nap az asszonyoknak, akiknek mégis dolgozniuk kellett ma, itt az idő, hogy lazítsanak. Ez a nap szorosan kötődik a varázsláshoz, összefonódnak benne a keresztény és pogány hagyományok.

Szent Lucát házasságszerző szentnek tartották, a pogány hitvilágban pedig volt egy rontó Luca asszony is, akit boszorkánynak tartottak.  Innen erednek a termékenységi rítusok. A Dunántúlon a kisfiúk házról házra jártak a bő termést és sok kis jószágot kívánva. Máshol maskarába öltözve mindenféle termékenység varázslatot végeztek – ez volt a lucázás, azt remélték, hogy ettől a tyúkok több tojást tojnak. Ilyenkor kezdték faragni a Luca székét, amiről a boszorkányokat lehetett meglátni karácsonykor a templomban. Ezen a napon búzát csíráztattak, amely karácsonyra kizöldült, a Luca-búzából a következő évi termést jósolták meg.

A tél a természetben a pihenésről és a megnyugvásról szól. Az ünnepek közeledtével ne hagyjuk magunkat túlpörögni, tudatosan szánjunk időt a lazításra. Egy pár gyertyával, kellemes zenével, illóolajokkal vagy fürdősóval nyugodt légkört varázsolhatunk magunk körül. A legnyugtatóbb aromák a levendula, citromfű, kamilla, hársvirág, rózsa.

Levendulaszezon

levendula1

Levendulaszezon van, most sokfelé virít ez a gyönyörű virág, amely végigkísérte a történelmet. Nemcsak frissen illatos, hanem szárítva is megőrzi jellegzetes illatát. Készülhet belőle tea, szappan, olaj, fürdő, limonádé, lekvár és fagyi is.
Az egyik legkedveltebb gyógynövényünk a levendula, jótékony hatásait már az ókorban felfedezték. Amikor felnyitották Tutanhamon sírját, több cserépedényt találtak, amiben a levendula illatához hasonló balzsamot találtak. A görögök sokat tanultak az egyiptomiaktól a kozmetikai és illatszerek területén. A rómaiak felismerték a virág gyógyító és antibakteriális tulajdonságait, ezen kívül rovarriasztóként és mosásra is használták. A római katonák vittek magukkal levendulát a haditáborokba, hogy azzal kezeljék a sebeiket. Teleszórták vele a padlót, hogy illatosítsa a levegőt, fertőtlenítse a szobákat, de vallásos szertartásokhoz is használták tömjénként.

lavender-bags

A középkorban a kolostorok lakói tartották fenn a gyógynövényekről tanultakat. Lemásolták az ókori kéziratokat, és feljegyezték a különböző növények jótékony hatásait. A Tudorok korában a levendula használata újraéledt. Amikor VIII. Henrik feloszlatta a kolostorokat, a levendula bekerült a családi kertekbe. Az uradalmakban a hölgyek sok mindenre használták a levendulát. A ruhák közé tették, légfrissítőként használták, és méhviasszal keverve bútorfényesítőként alkalmazták.

Viktória királynő lelkesen használta a levendulát. Az ő idejében nagyon divatos volt a levendula a hölgyek körében. Utcai árusoktól vásárolták a levendulát, akik Mitchamből hozták. A friss levendulát megszárították, és kis zacskókba tették, amiket aztán betettek a ruhás szekrénybe; ezzel mosták le a falakat és a bútorokat, ezen kívül a fehérneműs szekrénybe is ezt tettek zacskókba csomagolva. A levendulát használták rovarriasztásra, fejtetűk eltávolítására, parfümként, potpourriként, szappanként, de nagyjából minden bántalmat ezzel kezeltek otthon.

Napjainkban az aromaterápiában altatóként és stresszoldóként használják, ugyanakkor a depresszió elleni kezelésben is alkalmazható. A provanszál vagy toszkán levendulamezők látványa igazán jókedvre derítik az embert. Teát is készítenek belőle, ezzel borogatják a sebeket, a homlokra téve enyhíti a homloküreg-gyulladást, a fejfájást, a másnaposság tüneteit, a fáradtságot, a feszültséget és a kimerültség érzetét.

LAVENDER-SOAP

Legkönnyebben a molyok ellen, illetve a ruhásszekrények illatosítására használt zsákocskát tudjuk házilag elkészíteni. Ha szeretjük az illatát, a szoba illatosítására is tehetünk a vázákba levendulacsokrokat. Készíthetünk belőle teát a virágokat leforrázva, amely vérnyomáscsökkentő, fejfájás-csillapító, nyugtató hatású. Stresszoldásra levendulaolajat, illetve komplett fürdőszettet: szappant, testápolót használhatunk. Fürdő készítéséhez forrázzunk le 50 g levendulát 1 liter forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd öntsük a fürdővízbe.

Fűszerként sütemények, kekszek, lekvárok, szörpök és fagyik kedvelt ízesítője, de más karakteres fűszerekkel, például rozmaringgal, húsokhoz is használhatjuk virágait. Igazán sokoldalú növény!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!