Füvészblog

Boldog karácsonyt!

fenyőerdő havas füvészblog

Fésűs Éva: Karácsonykor

Karácsonykor
fényesek a felhők,
csillagokból
horgol a tél kendőt.
Ráteríti
hegyek tetejére,
fenyőágnak
jégrojtos a vége.
Karácsonykor
mindenki varázsol,
meglepetés
bújik ki a zsákból.
Szekrényeknek
titkos rejtekéből,
édesapám
legmélyebb zsebéből.
Karácsonyra
kalácsot is sütnek,
nincsen ennél
izgalmasabb ünnep!
Ajándékot én is
készítettem,
amíg készült
majdnem tündér lettem!

 

Egészséges adventi naptár 19. nap

fenyőgallyak Füvészblog

 

Gondoljuk az ünnepi hagyomány eredetére! Az ókori rómaiak babérágakkal ünnepelték a téli napfordulót, és Mithrásznak, a napistennek, áldoztak vele. Az északi népek fenyőgallyakat vittek a házba a gonosz szellemek ellen. Az örökzöld növényeket életerősnek tartották, az egészséget szimbolizálták. A zöld ágak az eljövő tavasz reményét is magukban hordozták. Egy vízbe tett fenyőgally több hónapig is eltartható a lakásban, ha a vizet cseréljük alatta. A földlabdás változatok és a műfenyők helyett ez a legpraktikusabb megoldás.

 

Egészséges adventi naptár 15. nap

dióval töltött sült alma füvészblogKészítsünk egészséges desszertet! Az alma és a dió régi karácsonyi jelképek, az egészséget és termékenységet szimbolizálják. Az alma a szépséget, a dió a tudást jelenti, az aranyalma Jézusra, a dió a kisdedre is utal. Ezért mindkettőnek helye van a karácsonyi dekorációban és a menüben is. Az alma az összetartozást is jelenti: annyi részre kell vágni, ahányan az asztalnál ülnek. Az örömet és bánatot azokkal osztjuk meg, akikkel egy almát ettünk karácsonykor.

A mézes dióval töltött sült alma elkészítése:

4 db alma félbevágva

15 dkg aprított dió

3 evőkanál méz

őrölt fahéj

reszelt citromhéj

Előmelegített sütőben (200 fokon) 15-20 percig kell sütni.

Egészséges adventi naptár 8. nap

szárított gyümölcsök karácsony füvészblogKészítsünk természetes dekorációkat! Szárítsunk mindenféle gyümölcsöt, amitől napokig kellemes illatú lesz a lakás. Különösen a citrusféléknek van intenzív illata, érdemes többfélét használni. A különféle füzérekben, karácsonyfadíszként az almakarika is jól mutat. A gyümölcsöket száríthatjuk szobahőmérsékleten napokig vagy sütőben alacsony hőfokon 1-2 óráig.

 

 

 

citrusfüzér füvészblog

 

 

 

Fahéjra is fűzhetjük a gyümölcskarikákat, de lehet madzagot vagy rafiát is használni. A fahéj, alma és a narancs illata jól harmonizálnak egymással.

 

 

 

narancs szegfűszeg karácsony füvészblog

 

 

A narancsot dekorálhatjuk szegfűszeggel és csillagánizzsal, de faraghatunk a héján mintákat is. Gyümölcstálban jól mutatnak a különféle díszítésű gyümölcsök. Használhatunk cukormázat almák díszítésére.

 

 

 

 

mandarin mécses füvészblog

 

 

 

A mandarinokból készíthetünk mécsestartót, legjobb, ha magát a mécsesgyertyát helyezzük bele. A mandarinhéj sokféleképpen faragható. Soha ne hagyjuk magára a tüzet!

 

 

 

 

 

mézeskalácsdíszek Füvészblog

 

 

 

Süthetünk mézeskalácsdíszeket díszítésre. Ettől biztosan nem lesz giccses a fa. Készíthetünk színes cukormázat is.

 

 

 

tobozangyal manó füvészblog

 

 

 

Tobozból számos aranyos és vicces figurát készíthetünk. Angyalkákat, manókat, állatkákat.

 

 

 

 

 

 

freeimages.co.uk nature images

 

A különféle fenyők tobozai más-más színűek, a halvány barnától a vörösig sokféle színben pompáznak. De a színes tobozok is hangulatosak. Dekorációnak színezhetünk tobozt fehérre, bordóra vagy aranyszínűre.

Az aranyat érő szegfűszeg

szegfűszeg Füvészblog
A szegfűszeget fűszerként leginkább kompótok, sütemények és forralt borok ízesítésre használjuk, de illik szárnyasokhoz és más húsok pácolásához is. Illata elmaradhatatlan a karácsonyi készülődésben, nyáron pedig a rovarűzésben. Kis túlzással, a szegfűszegnek köszönhetjük Amerika felfedezését is. 🙂
 
Fája
A szegfűszeg fája a mirtuszfélék családjába tartozik, amely az indonéz Maluku-szigeteken őshonos örökzöld fa. A különleges termőhely korábbi neve a Fűszer-szigetek volt.  Fáját féltve őrizték, halálbüntetést ígérve mindazoknak, akik megpróbálták határokon kívülre csempészni. Ez igaz volt a madarakra is… Az első szegfűszegszüretre az ültetés után 6-8 évet kell várni. A fűszert a virág ki nem nyílt bimbója adja, amelyet akkor szüretelnek, amikor 1,5-2 cm hosszú. 
 
Története
szegfűszeg farmer FüvészblogA kínai Han korszakban (i.e. 3. század) az udvari népnek szegfűszeget kellett tartaniuk a szájukban, amikor a császár elé járultak, hogy friss legyen a leheletük. A Római Birodalom területén arab kereskedők közvetítésével terjedt el. A szegfűszeg az egyik legfontosabb fűszerré vált az európai kereskedelemben a szerecsendióval és a borssal együtt. A rómaiak panaszkodtak is, hogy csak borsos áron 🙂 lehetett hozzájuk jutni. Az Ezeregy éjszaka meséiben Szindbád, a hajós, is kereskedett szegfűszeggel.  A 15. században a szegfűszeg-kereskedelem ellenőrzésének monopóliuma még a portugálok kezében volt, ekkor szó szerint aranyárban volt: 1 kg szegfűszeget 7 g aranyért adtak. Többek között ez a drágaság vezérelte Kolumbuszt, hogy Indiába hajózzon, de a sziget megtalálása csak később Magellán flottájának sikerült, Magellán halála után. Ekkor rövid ideig a spanyolok kezébe került a fűszerkereskedelem,  ám a 17. századra a hollandok szerezték meg a kizárólagos jogokat. Később a franciák sikerrel ültették a szegfűszeg fát gyarmataikon, Mauritiuson. Azóta termelik Madagaszkáron, Zanzibáron, Indiában és Srí Lankán.
 
szegfűszeg_narancs FüvészblogIllata
Indonéziában cigarettadohányba is keverik a szegfűszeget. Fontos füstölőanyag a japán és kínai kultúrában. Illatanyagát használja a parfümipar is. A francia eredetű illatlabdák, a pomaderek, illatosításához is használják. Ilyen például a szegfűszeggel tűzdelt narancs is, amelynek elkészítése a Karácsony természetesen című bejegyzésben található. A pomaderek a betegségektől is védtek.
 
Orvosság
A rügyben 20%-ban található az eugenol olaj, amelyet baktérium-, gomba- és vírusölő tulajdonságainak köszönhetően az ősi ayurvédikus és kínai orvoslásban is használtak. A középkorban a járványok elleni védőanyaként ismerték, az orvosok nyakukba akasztották füzérként és egyesével rágcsálták. A nyugati orvostudományban is széles körben alkalmazzák. Légúti megbetegedésekben jó hurutoldó hatású. A fogászatban: fájdalomcsillapítóként és fertőtlenítőként hasznos. Emésztésjavító hatása miatt szélhajtóként is ismert. Csökkenti a vércukor és vérzsír szintjét. A karácsonyi vacsora után érdemes pár szemet elrágni. Olaját használják bőrirritációk, égési sebek enyhítésére is. 

Kedvencünk a vanília

Vanília
Az egyik legnépszerűbb fűszerünk a vanília, sütemények, fagylaltok, likőrök, sőt a kóla és a pipadohány kedvelt összetevője. Amikor csak kétféle fagyit lehetett kapni, az egyik a vanília volt. A különösen hosszú termésidő és a megfelelő aroma előállításához szükséges, bonyolult eljárás miatt az igazi vanília nagyon drága. Sokkoló lehet, de az általunk fogyasztott vanília 90%-át szintetikus úton állítják elő.
Vaníliaültetvény
A vanília növény Mexikóban, Hondurasban és Costa Ricában őshonos, az aztékok a termésével ízesítették kedvenc italukat a csokoládét. A csoki-vanília párosítás ilyen ősi gyökerekre nyúlik vissza! 🙂 A 16. században, a gyarmatosítások során a spanyolok hozták Európába a fűszert,  I. Erzsébet, angol királynő, udvarában is ismert volt, de a franciák és hollandok tették népszerűvé
A vanília az orchideák családjába tartozik, az egyetlen ehető termésű közülük. A Vanilla nemzetségnek csaknem 110 faja él a világon. A hosszú, nálunk közismert illatos termések a fragranstól és a pomponától származnak. Húsos, hosszúra fejlődő, fára kapaszkodó trópusi kúszónövény. Tokterméseiben nagyon apró magok fejlődnek. Csírázásukhoz különleges gombák jelenlétére van szükség és hosszú évekre, míg virágzó növényekké fejlődnek. A múlt század elején az előkelő téli kertek növénye lett. 
Beporzás
A vanília hazánkban a nyár folyamán virágzik, de a reggel nyíló virágok csak egy napig virágoznak. A beporzást délelőtt kell elvégezni egy fapálcával, hacsak nincs mexikói Melipona-méhünk vagy kolibrink. 🙂 Sokáig a beporzás nehézsége miatt nem tudták termelni, csak Mexikóban. A terméshez 7-9 hónap szükséges. 
Szárítás, Madagaszkár
A fűszervanília jellegzetes illata és feketés-barna színe az utókezelés alatt alakul ki. A szüretelés után a terméseket leforrázzák, majd gyapjúval kipárnázott hordókban fermentálják.  9—12 nap után a fermentálódás és száradás befejeződik, és készen áll az illatos, viaszos fényű fűszer, amelyen merőlegesen álló tű alakú kristályok a vanília legfontosabb hatóanyagának, a vanilinnek (2%) a kiválását jelzik. Ezen kívül kalciumot és foszfort is tartalmaz.
 
Természetes vaníliák a madagaszkári Bourbon vanília (Vanilla pompona, gazdag, kiérlelt aroma), a mexikói vanília (édeskés aroma), a Tahiti vanília (Vanilla tahitensis, mósusz illat), az indonéz vanília (fás, füstös aroma). Ezekből alkohollal lehet készíteni esszenciát, amelyet sütésnél felhasználhatunk. A szintetikus vanília helyett érdemes ezt használni.

Karácsony természetesen

Szárított gyümölcs
A karácsonyi hangulat megteremtéséhez nem kell fákat kidönteni, költséges díszekre és lámpákra költeni. Az ünnep bennünk születik. Gyümölcskarikákat száríthatunk szobahőmérsékleten, így a citrusillat körbelengi a lakást. Naponta elég forgatni. A száraz gyümölcsöket koszorúba fűzhetjük, vagy más dekorációs célra használhatjuk. 

Dekorált gyümölcsök



A citrusféléket faraghatjuk vagy olyan illatos fűszerekkel, mint a fahéj, szegfűszeg vagy ánizs, díszíthetjük.
Cukormázas gyümölcs

A korábban gyűjtött száraz termések, a dió és toboz mellé gyűjtsünk színes bogyókat. Szárítsunk gyümölcsöket vagy cukormázzal fessünk a friss gyümölcsökre, keressünk hozzá színben megfelelő gyertyát.

Gyümölcs mécsestartó

Faragjunk mécsestartót grapefruit- vagy narancshéjból. Tartós mécsestartóhoz először ki kell tömni és meg kell szárítani a héjat (3-4 napig). A pödrött formához háromszögeket kell vágni a héjba, és egyenként kell betekerni a héjcsíkokat. A mécsest ne hagyjuk felügyelet nélkül.

karácsony természetes díszek FüvészblogKészítsünk természetes díszeket mézeskalácsból, szalmából, gyümölcsből, pattogatott kukoricából, méhviaszból.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!