Füvészblog

Gyógynövények karantén idején

A Maradj otthon! kampányt spájztakarítással kezdtük. Ilyenkor nagyon fontos tudni, mi van otthon és mi hiányzik. Kiderült, hogy gyógynövényekkel elég jól állunk.  Ugyan nem pusztítják el a vírusokat, javíthatják a közérzetünket, hatásosak lehetnek az enyhébb tünetek kezelésében. Az otthontartózkodás alatt átállhatunk kímélőbb, méregtelenítő életmódra, amelyben szintén segítségünkre lehetnek ezek a gyógyító főzetek. Ezek a gyógynövények sokoldalúan használhatóak, különböző panaszok esetén is segítségünkre lehetnek más-más formában.

Kamilla

Az első és legfontosabb a kamilla, amely általános gyulladáscsökkentő hatású, napi fogyasztásra ajánlott.

Főzete enyhíti a megfázás tüneteit, hatásos a duzzadt nyálkahártya, torokgyulladás és a gyomorégés  csillapításában.

Felső légúti panaszok estén inhalálhatunk a főzetével.

A torokgyulladás és a szájüreg gyulladásainak (pl.: afta) enyhítésére öblögetőszerként hatásos.

Aranyeres panaszok vagy ekcéma esetén ülőfürdőként használhatjuk.

Menta

A menta szintén közismert, a kozmetikai iparban is használt fűszer- és gyógynövény.

Többféle mentafaj is létezik, ezek közül a borsmenta több mentolt tartalmaz mint a fodormenta, ezért erőteljesebb az illata is. A küllemük is eltér, a borsmenta sötétzöld, sima felületű, míg a fodormenta halványzöld, fodros levelű.

Teája görcsoldó és antibakteriális hatású, enyhíti az emésztési zavarokat, csökkenti a puffadást. Fejfájáson és a migrénes panaszokon is segít. Kellemes aromája felfrissíti gondolatokat, revitalizál, segíti az agyműködést, könnyíti a légzést.

Mezei kakukkfű

A mezei kakukkfű illóolajai erős fertőtlenítő és baktériumölő hatásúak. Légzőszervi gyulladásos panaszokra kiválóan alkalmazható.

Teája hatásos torokgyulladás és köhögés esetén. Ezen kívül javítja az emésztést, megszünteti a puffadást.

Inhalálni is lehet vele, csökkenti a nyálkahártya duzzanatot.

A szájban lévő gyulladások csökkentésére, fertőtlenítésre gargarizálni  is lehet főzetével.

Orvosi zsálya

Az orvosi zsálya szintén egy sokoldalúan használható gyógynövény, a levelek illóolajai baktériumölő, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásúak. Lázcsillapító hatású, ezért növényi aszpirinnak is nevezik.

Teája a torokgyulladás enyhítésére  a leghatásosabb ezek közül. Emésztési panaszokra is ajánlott. A menstruációs görcsök és változókori problémák enyhítésére is hatásos.

Szájüregi gyulladások esetén szintén öblögetéssel csökkenthetjük a gyulladást.

Citromfű

A citromfű a kertben gyomként terem, szinte kipusztíthatatlan. Máris megjelentek korai hajtásai. Ezeket érdemes frissen limonádéba tenni vagy szárítva, gyógyteaként fogyasztani.

Nyugtató hatású, így segíti a nyugodt, mély alvást, csökkenti a stressz negatív hatásait.

Javítja az emésztést, fokozza a májműködést.

Herpesz esetén külsőleg alkalmazzuk, antvirális hatású.

Hagymafélék

Szintén nagyágyúnak számítanak a hagymafélék, a fokhagyma és a medvehagyma. Ráadásul a karatén idején bátran fogyaszthatjuk bármelyiket reggeltől estig. Főzéshez nélkülözhetetlenek.

Erős antibakteriális hatásúak, javítják az emésztést, csökkentik a vér koleszterin szintjét. A bennük található P vitamin erősíti az érfalakat, javítja az érfalak áteresztőképességét. Az alábbi vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazzák: A-, B6-, C- és E-vitamin, szelén, folsav, nátrium, kálium, vas.

A fokhagyma és medvehagyma erős méregtelenítő hatású.

A vöröshagyma héjából fűzzünk teát, ez nagyon jó köhögéscsillapító. Húsvétkor pedig tojást is festhetünk vele.

A hagymafélékből főzhetünk leveseket is: francia hagymaleves, fokhagymaleves, medvehagymaleves.

A medvehagyma pesztót pedig sokoldalúan használhatjuk pogácsába, szendvicsre, főtt tésztára, húsokhoz.

Hajfestés teával

hajfestés teávalA régi időkben a bőröket és a kelméket növényekkel festették, de festőnövényeket használtak a haj színezésére is. Az egyik legismertebb természetes hajfesték a henna, de a különféle teák is nagyon jó színezők.

A barna hajat az első ősz hajszálak megjelenésekor érdemes jó erős, nem forró, fekete teával bemosni, a színerősség a hatóidőtől és az alaphajszíntől is függ. Vöröses árnyalatot lehet elérni hibiszkuszteával és körömvirággal, szőkíteni kamillateával vagy friss citromos lével tudunk. 🙂 Ezek természetes anyagok nem festenek annyira erősen, mint a vegyszeres festékek, ugyanakkor nem is roncsolják a hajat.

Egészséges adventi naptár 13. nap

relaxálás fürdő füvészblogLuca napi lazítás és varázslás – A néphagyomány szerint Luca napja dologtiltó nap az asszonyoknak, akiknek mégis dolgozniuk kellett ma, itt az idő, hogy lazítsanak. Ez a nap szorosan kötődik a varázsláshoz, összefonódnak benne a keresztény és pogány hagyományok.

Szent Lucát házasságszerző szentnek tartották, a pogány hitvilágban pedig volt egy rontó Luca asszony is, akit boszorkánynak tartottak.  Innen erednek a termékenységi rítusok. A Dunántúlon a kisfiúk házról házra jártak a bő termést és sok kis jószágot kívánva. Máshol maskarába öltözve mindenféle termékenység varázslatot végeztek – ez volt a lucázás, azt remélték, hogy ettől a tyúkok több tojást tojnak. Ilyenkor kezdték faragni a Luca székét, amiről a boszorkányokat lehetett meglátni karácsonykor a templomban. Ezen a napon búzát csíráztattak, amely karácsonyra kizöldült, a Luca-búzából a következő évi termést jósolták meg.

A tél a természetben a pihenésről és a megnyugvásról szól. Az ünnepek közeledtével ne hagyjuk magunkat túlpörögni, tudatosan szánjunk időt a lazításra. Egy pár gyertyával, kellemes zenével, illóolajokkal vagy fürdősóval nyugodt légkört varázsolhatunk magunk körül. A legnyugtatóbb aromák a levendula, citromfű, kamilla, hársvirág, rózsa.

Kamilla vagy százszorszép?

A kamilla és a százszorszép távoli rokonok, mindkettő a fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, fehér szirmú, sárga fészkű virágok. A kamilla szirma csak fehér, a százszorszépé lehet rózsaszín is. A százszorszép ugyan százszor szebb :), de jóval korábban nyílik, és sokkal kisebbre nő, mint a kamilla. Leveleik is különböznek, míg a kamilla levelei osztottak, addig a százsszorszép levele lapát alakú. Ezek a fő támpontok a megkülönböztetésükben. A gyógyításban viszont a kamilla sokkal ismertebb és jelentősebb. 


Kamilla, orvosi székfű (Matricaria recutita)

Népies nevei: orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzekanyja, anyaméhfű, teafű, piperefű

Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, a száraz réteket. 20-40 cm magas, egyéves növény. Levelei 2-3-szorosan sallangosan osztottak.

Már az ókorban is nagyra becsülték, az egyiptomiak a Napisten ajándékának tekintették, a mumifikálásnál használt balzsamozó olaj egyik összetevője volt. Hippokratész menstruációs panaszokra, Plinius a  fejfájás, vese-, máj- és hólyagpanaszok gyógyítására ajánlotta. A rómaiak a kamillát tömjén és italok készítésére használták.  A középkorban az angolszászok a kilenc szent gyógynövény egyikének tekintették.

Gyűjtési ideje: június-július. 

A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő és görcsoldó hatásúak. Belsőleg a gyomor-bél traktus betegségeinek és a menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg pedig kenőcsök, borogatások, fürdők és inhaláció formájában a bőr és a nyálkahártyák gyulladásainak csillapítására használják. Dél-Európában a kamilla enyhe nyugtatószernek számít. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. 

Sokoldalúan lehet felhasználni, készíthetünk belőle teát, fürdőt, borogatást, gargalizálhatunk vagy gőzölhetünk vele.
Kamillaolaj készítése: morzsoljunk szét maréknyi kamillavirágzatot, keverjük össze 150 ml szójaolajjal, zárjuk le légmentesen üvegbe, és tegyük napos helyre. Naponta rázzuk fel, és ha sötétre színeződik az olaj, szűrjük át vászonruhán. A virágzatokat alaposan nyomkodjuk ki. Töltsük újra légmentesen zárható üvegbe. 

Százszorszép (Bellis perennis) 

Népies nevei: tavaszfű, pászkamorzsa, rukerc, boglár, bojtoka, perevirág

Réteken, legelőkön előforduló, 5-15 cm magasra növő, évelő növény. Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5-nél több sziromlevél. Levelei lapát alakúak. Kora tavasztól nyílik ősz végéig. Chaucer “a nap szemének” hívta.  

A százszorszépet a homeopátiában zúzódások, izomfájdalmak valamint bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák. A népi gyógyászatban légúti hurutok kezelésére használták. A növény jó nyálkaoldó hatású. 

Ahogy Edina is rávilágított, most már értjük miért van tele vele az óvodák és iskolák udvara! 🙂

Ha levelét égetjük, füstje elűzi a legyeket és darazsakat.

Természetes módszerek a napégés kezelésére

Aloe vera zselé
Napi 15-20 perc napozás elegendő a barnulás eléréséhez és fenntartásához. A napégést legegyszerűbb megelőzni mérsékelt napozással,  valamint ha a 11-15 óra közötti időszakban nem tartózkodunk a napon. Amennyiben az égést nem  tudtuk elkerülni, fogyasszunk sok vizet, vagy gyógynövényből készült teákat: kamilla, körömvirág, zsálya.

Aloe vera
Égés és leégés ellen a leghatásosabb gyógynövény az aloe vera. Ősidők óta használják égési sérülésekre. Gélje antibakteriális szer, stimulálja az immunrendszert, és ezáltal  elősegíti a gyógyulást. Aloectin B-t tartalmaz, a világon sok helyütt a kórházakban is előszeretettel használják égési sérülésekre.
Kamilla
Főzzünk jó erős kamillateát, mártsunk bele régi, tiszta pamutpólót, enyhén csavarjuk ki, majd bújjunk bele a külső hőmérséklettől függően hosszabb-rövidebb időre! Meg is ismételhetjük a kezelést.
TIPP: ha körömvirágot is adunk a forrázathoz, még erőteljesebben csillapítja a gyulladást.
Körömvirág (Calendulae flos)
Körömvirág 
 
Antibakteriális, gyulladásgátló, gombaellenes és antivirális hatású gyógynövény. Borogassuk az égett testfelületet a teájával, vagy kenjük be körömvirágkrémmel!
TIPP: belsőleg is fogyasszuk a teáját!
Orbáncfűolaj
Napfényes időben szedett orbáncfűvirággal lazán megtöltünk egy üvegecskét, és finom olívaolajjal felöntjük, hogy az olaj ellepje a növényt. Az üveget jól lezárva néhány hétig a napon vagy a meleg kályha közelében tartjuk. Egy idő után az olaj megpirosodik. Ekkor vászonkendőn átszűrjük, a fennmaradó részt kifacsarjuk és az olajat sötét üvegekben tároljuk. Olívaolaj helyett megfelel a lenolaj is, ha égési sebekre akarjuk használni az orbáncfűolajat. 

Orbáncfű (Hypericum perforatum)
Paradicsom: A paradicsomfogyasztás a licopintartalma miatt segít a napégés elkerülésében. A paradicsom bőrünk felfrissítésére külsőleg is jól használható. Vágjuk fel kis darabokra vagy karikákra.
Krumpli: A reszelt krumpli keményítője kitűnő bőrhűsítő és -nyugtató szer. Pakolásként vigyük föl a testünkre!

Uborka: Vágjunk félbe egy uborkát, és dörzsöljük be vele a bőrünket, vagy reszeljük le, és vigyük fel pakolásként! Hidratál és hűsít. 

Joghurt, tejföl: Vigyünk fel joghurtot vagy zsírszegény tejfölt – natúrt, adalékoktól menteset, élőflórásat – a bőrünkre, és óvatosan masszírozzuk bele!
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!