Füvészblog

A kultikus henna

indiai henna tetoválás2A henna az ókor óta ismert festőnövény, amelyet kelmék, selymek, gyapjúk és bőrök színezésére használtak. Természetes hatóanyagai miatt különösen a nők körében népszerű természetes test- és hajfesték a mai napig.

Hajat 6000 éve festenek vele, a feltárások során az egyiptomi múmiák haján is azonosították. A muzulmán férfiak festhetik vele a hajukat, de főként a szakállukat, Mohamed próféta emlékére. A Közel-Keleten a nők a körmeiket és kezeiket festik vörösre, hogy nőiességüket hangsúlyozzák. Európában a 18. században fedezték fel újra a preraffaelita művészek. Ma az egész világon közkedvelt hajfesték.

A görögök és a rómaiak a hennafa virágából készítettek olajat, amelyet kozmetikai célokra használtak. A hennaolajat Plinius is említette A természet históriája című művében.

henna faA henna egy szubtrópusi fa, amely Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában őshonos, de más trópusi területeken is megtalálható. Neve arab eredetű. A levelekben található lawsone molekuláknak köszönhető a  különleges festőhatás, amely közkedveltté tette az ősi kultúrákban. A legintenzívebb színe a 35-45 C fokos hőmérsékletű területeken termők fák leveleinek van. A friss hennaleveleket összetörik, szárítják, porítják, majd citromlével, erős teával vagy más savas folyadékkal pasztát kevernek belőle. Használat előtt 6-24 órát pihentetik, hogy a molekulák aktivizálódjanak. A festék hatását eukaliptusz, levendula- vagy teafaolajjal javítják. Festés után a henna narancssárga színű lesz, majd napokkal később sötétedik barnává. Ezután halványodni kezd, és a bőr hámlásával eltűnik.

henna kéz és láb

A mediterráneumban a bronzkor óta szokás a menyasszonyok testét és főként kezeiket hennával díszíteni. A henna a fiatalsággal és a termékenységgel kapcsolatos ünnepségek szereplője. A “henna éjszakáját” világszerte ünneplik, amelyen a menyasszonyok kezét színezik. Ez mind a muzulmán, hindu, zsidó és keresztény hívek körében szokás. Különösen nagy hagyománya van ennek Indiában, ahol a menyasszonyok testét gazdagon díszítik az esküvő előtt.

A henna allergiás reakciókat válthat ki különösen a G6PD-enzim hiány okozta vérszegénységben szenvedők körében, ez férfiaknál sokkal nagyobb arányban fordul elő. A fekete hennát nem ebből a növényből készítik, csak a nevük azonos. Ez sokkal erőteljesebb allergiás tüneteket okozhat. Használat előtt érdemes allergiapróbát tartani egy kis bőrfelületen.

Neem-fa (nem nimfa! :)

Az ayurvédikus orvoslásban a neem-fa (ním fa) minden részét felhasználják. Levelei nagyon keserűek, ezért az étvágygerjesztő hatású keserű ételek egyik fontos alapanyaga. Olaja erősen antibakteriális, és kiváló fogtisztító. A neem-olaj a kutatások szerint közel 130-féle kórokozó-kártevő ellen használható. Valódi bio-növényvédőszer. Újabban pedig az is kiderült róla, hogy az AIDS és egyes rákbetegségek gyógyításában is sikerrel alkalmazható. Fájából meditációs láncok, szent tárgyak készülnek. Hazánkban megtalálható a Kirsna-völgyben.

 

Neem-fa (Azadirachta Indica)

 A neem (Azadirachta Indica) egy trópusi területeken honos, örökzöld fafaj. A mahagónifélék családjának képviselője, Afrikában és Ázsiában is megtalálható. Gyorsan növekszik, így hamar eléri a 15-20 méteres magasságot, de eredeti élőhelyén nem ritkák a 30-40 méter magas példányok. Lombkoronája terjedelmes árnyékot ad, ezért Közép-Afrikában szinte minden falu főterén áll egy hatalmas neem-fa. Terméséből sajtolják a neem-olajat, amelyet hosszú idő óta gyógyításra használnak. A neem-olaj zsírsavakban, E vitaminban, valamint esszenciális aminosavakban gazdag. Igen nagy koncentrációban tartalmaz antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású összetevőket.

A jázmin, isten ajándéka

A jázmin illatos virágait a kora ókor óta használják illatszerként, vallási szertartásokon: ünnepeken földre hintették, fürdővízbe szórták jóformán az összes olyan országban, ahol a növény megterem. 

 

Fehér jázmin (Jasminum officinale L.)

 A Himalájából származik, a hinduk virágfüzéreket fonnak belőle és a vendégeik nyakába akasztják. Ma Kínában, Indiában és a Földközi-tenger partján termesztik. Az olajfafélék családjába tartozó cserjés növény. Dél-Európában illóolajáért termesztik az illatos, fehér virágú, örökzöld fehér jázmint (Jasminum officinale L.), amely Irántól Kínáig előfordul a meleg égövben. A jázmint az “olajok királyának” tartják. Kissé édeskés, de az egyik legcsodálatosabb illatú illóolaj. A jázmin illóolajat vagy kivonatot a fehér vagy orvosi jázmin frissen szedett virágaiból állítják elő. A virágokat éjjel szedik, mert akkor legerősebb az illatuk. 


Sárga (kínai) jázmin (J. odoratissimum L.)

 

Trópusi és szubtrópusi vidéken honos örökzöld vagy lombhullató, sárga virágú cserje.

 

 

 

 

 

 

Jázmin tea golyók

 A jázmin tea alapanyaga hongqing zöld tea és a még csak bimbózó jázmin tea feldolgozott keveréke, mely egyben egy csodás illatú finom ital, és elegáns művészi alkotás. A jázmin tea a zöld tea egészségvédő hatásán kívül még nagyon sok más egészségvédő képességgel is rendelkezik. Karcsúsító, zsírcsökkentő hatású. Rendszeres fogyasztása az egyik leghatékonyabb fogyókúrás módszer. 

 

Erősíti a szíverek működési funkcióit. A jázmin teában található catechin, C-vitamin stb. vegyületek csökkentik a szövetekben lerakodó zsírt, növelik a fibrinok lebomlását és csökkentik annak sűrűségét. Eközben tágítja a környező ereket, megakadályozza a vérrög kialakulását. Elűzi a fáradtságérzetet, feloldja a zsiradékot, segít az emésztésben, nyugtató hatású, emeli a munkavégzés hatékonyságát. A jázmin tea jó hatással van a nemi életre is, mert tömény, illatosító hatásán kívül serkenti a férfi nemi hormonok termelését.

Szíriában Damaszkusz jelképe. Thaiföldön az anya szimbóluma. Indonéziában nemzeti virág, Melati Putih-nak nevezik, a legfontosabb esküvői virág – különösen Jáva szigetén. A Fülöp-szigeteken láncokat fűznek belőle, és szentképek köré teszik tiszteletből. Indiában több különböző faja létezik, közkedvelt növény, a női szépség kiemelésére ékszereket is készítenek belőle. és vallási célokra is használják. 

Kardamom, a szív fűszere

A karda szó görögül szívet jelent, az amomum fűszert. Nevét valószínűleg szívműködésre gyakorolt jótékony hatása miatt kapta. Mézeskalácshoz, marcipánhoz, páclevekbe, likőrökhöz az egész magvakat használjuk, rizs, gyümölcssaláta, curry, kenyér, sütemények, kávé, csokoládé, salátaöntetek ízesítésére pedig a porát. Ha tehetjük, egész hüvelyeket vásároljunk, mert a hámozott, esetleg őrölt termés sok íz- és illatanyagot veszít. Az indiai és skandináv konyha jellegzetes fűszere.

 

Kardamomot gyűjtő asszony

Ez az egzotikus, nagyon jellegzetes, erős, kámforos aromájú fűszer kategóriájában a harmadik legdrágább a világon (a sáfrány és a vanília  után). A magas ár az igen munkaigényes termesztés következménye (mint a másik kettőnél is). A kardamom a gyömbérfélék családjába tartozik, őshazája Dél-India és Srí Lanka. Ázsiában a konyhán kívül az orvostudományban használják, elsősorban emésztési, légzési problémák és fogfájás gyógyítására. Két fajtáját használják: a zöld (igazi) és fekete kardamomot. A kettő nem helyettesíti egymást. 

Zöld (igazi) kardamom

Európában különösen a skandináv országokban használják előszeretettel, gyümölcsökhöz, édességekhez és húsok fűszerezéséhez. Az arab országokban pedig a kávé ízesítésére szolgál. Az indiai konyhában édes és sós ételekhez egyaránt használják a kardamomot. Receptek: 

http://www.nosalty.hu/kardamom_alapanyag_881

 

 

Fekete kardamom

 

A fekete kardamomot elsősorban húsételek szószaihoz vagy pácaihoz használják, de mindenfajta sós ételben előfordulhat. Füstös-földszerű és erősen gyantás aromája miatt édességekbe abszolút nem való – a zöld kardamomot nem helyettesíti.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!