Füvészblog

Szokatlan tavasz januárban

napos karácsony

Enyhe karácsonyra már többször volt példa, de szokatlan nekünk ez a gyönyörű tavasz januárban, amelyet többnyire vegyes érzésekkel szemlélünk. Örömmel nézzük a zöldülő füvet és a nyíló virágokat, könnyű megszokni, hogy nem kell fázni, mégis aggodalommal tölt el bennünket a rügyek idő előtti kipattanása.

rügyek 044

Magnólia rügyek

Szerencsére a fontosabb gyümölcsfák nem dőltek be ennek a mediterrán ciklonnak, egyelőre nincs veszélyben az idei termés.

aranyfa

Aranyfa vagy aranycserje

Ilyenkor a kórokozókkal szemben is jobban kell védekeznünk, a legjobb, ha az immunrendszert stimuláljuk. Mozogjunk sokat a friss levegőn, a sétáljunk, a kerékpározzunk, vagy végezzünk kerti munkát, a gyümölcsfák kérgének ápolása ilyenkor is időszerű.

japán birs füvészblog

Japánbirs

Fogyasszunk naponta sok citrusfélét, a citromos víz vagy a grapefruit nem csak jó C-vitaminforrás,  az emésztést is kedvezően befolyásolják. Ugyanez a helyzet a nyers gyömbérrel, fokhagymával, céklával, almával és a paprikával. Savanyúság is naponta kerüljön az asztalra, a legjobbak a káposzta, csalamádé és a cékla. A húsevőknek hasznos táplálék a húsleves és a halászlé. Fontos még a D-vitamin bevitelre is ügyelni, a bágyadt napsütés nem segíti ennek a vitaminnak az előállítását szervezetünkben.

hóvirág 002

Hóvirág

Az időjárást egyelőre nem tudjuk befolyásolni. Elgondolkozhatunk azon, hogy környezetkímélőbben éljünk, ne kérjünk mindig új zacskót a vásárlásnál, ne használjunk erős vegyszereket és autót, ha nem muszáj. A nagyipari országokat azonban nem tudjuk rávenni a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére. Addig is próbáljuk meg élvezni a szokatlanul korai tavaszt, szánkó helyett üljünk biciklire, sétáljunk nagyokat, és gyönyörködjünk a virágokban. Irány az erdő!

téli erdő füvészblog

Nagyerdő

Egészséges adventi naptár 12. nap

D-vitamin Füvészblog2Fogyasszunk több D-vitamint! Egészséges és változatos étrend mellett a téli időszakban a kevés napfény miatt leginkább a D-vitamin hiányzik a szervezetből. D-vitamin hiányában depresszió, csontritkulás alakulhat ki. A D-vitamin erősíti az immunrendszert, segíti a kalcium és foszfát felszívódását és a csontképzést, rákmegelőző és vérnyomás szabályozó hatása is ismert. Elsősorban a napfény hatására állítja elő a szervezet, de tápanyagbevitellel is pótolható. A szervezetnek főként D-2-re és D3-ra van szüksége, ezek az állati eredetű tápanyagokban fordulnak elő vegyesen. A legjobb D-vitamin források a halak, ne várjunk karácsonyig a halevéssel. De jó forrás a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonák.

Egészséges adventi naptár 10. nap

citrusok FüvészblogFogyasszunk citrusokat! A téli időszak legjobb C-vitaminforrásai a citrusfélék. Napi fogyasztásuk erősíti az immunrendszert, segítenek megelőzni és leküzdeni a megfázást és influenzát. A C-vitamin és a kálium javítják az idegek és az agy működését. A citrusokban lévő flavonoidok csökkentik a rossz koleszterint és a vérben lévő zsír mennyiségét. A magas rosttartalom segít a telítettség érzés elérésében, a grapefruit és a citrom javítják az emésztést, és hatékonyak a súlyvesztés elérésében. Fokozzák a méregtelenítést.Tele vannak antioxidánsokkal, amelyek megkötik a káros szabad gyököket. Nyugodtan kombinálhatjuk őket egymással!

Egészséges adventi naptár 9. nap

propoliszos méz Füvészblog2Szerezzük egy üveg propoliszos mézet!  A propolisz vagy méhszurok olyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a dolgozó méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek. Legfontosabb alkotórészei a flavonoidok és ásványi elemek. A propolisszal dúsított méz ezért fokozottan immunerősítő, gomba-, baktérium- és vírusölő hatású. Fontos, hogy nyersen fogyasszuk, ne tegyük forró teába vagy süteményekbe. Az enyhe torokfájás ellen azonnal, megelőző jelleggel naponta fogyaszthatjuk. A propoliszt 1%-os alkoholos oldattal keverik a mézbe, erre mindenképpen érdemes ügyelni.

Immunerősítő húsleves

husleves Füvészblog

Immunerősítésről nem lehet húsleves nélkül beszélni. Arról nem beszélve, hogy mire megfő, az ember túl is esik az inhaláláson. 🙂 Vannak, akik csak betegség idején készítik, de sok családban minden hétvégén kerül az asztalra. Érdemes nagyobb mennyiséget főzni belőle, hogy különösen a téli időszakban egy-egy tányérral másnap is jusson belőle.

A kínai orvoslásban ősszel nagy hangsúlyt helyeznek a megfelelő fehérjebevitelre, amelyet a húsból és halból készült levesekkel biztosítanak. A hús olyan aminosavakat tartalmaz, amelyet a szervezet nem tud előállítani, ezen túl a legjobban hasznosuló vasforrás. Fontos az egészséges hormonrendszer és az izomzat megtartása érdekében. Dr. Halmy László napi 10 dkg sovány hús elfogyasztását ajánlja. Tartalmaz A-, D-, B1-, B2-, B6-, B12-vitamint. A D-vitaminra napsütés hiányában télen van a legnagyobb szükségünk, a B12-vitamin hiánya vérzékenységet okoz. A túlzott húsbevitel ugyanakkor káros hatással lehet a szív- és érrendszerre.

A húsleves, csontokkal és belsőségekkel együtt, arányait tekintve a legolcsóbb és legtáplálóbb ételek egyike. A házi húsleves gazdag kalciumban, magnéziumban, foszforban, vasban és egyéb nyomelemekben, amelyek könnyen felszívódnak a szervezetben. Tartalmaz még glükozamint és kondroitint, amelyek rendszeres fogyasztás esetén segítenek az ízületi megbetegedések megelőzésében és gyógyításában. Ezen kívül rengeteg kollagén van benne, amely az izmok, ízületek, inak, porcok, szalagok és csontozat természetes összetevői. Támogatja a kötőszöveteket a szervezetben, és segíti a körmök és a haj növekedését is.

4.0.1A levest tészta helyett érdemes minél többféle zöldséggel, elsősorban hagymával, fokhagymával, répával, krumplival, gyömbérrel gazdagítani. A benne főtt zöldségekből is a levesbe kerülnek a hasznos ásványi anyagok, amelyek a főzés során nem károsodnak. A levesbe vághatunk frissen zöldpaprikát vagy pirosat darálva, metélőhagymát vagy petrezselymet, amelyek a friss C-vitamint biztosítják. A halászlét is lehet zöldségekkel feljavítani, a képen a révfalusi halászlevet láthatjuk. Immunerősítés szempontjából a halászlé is nagyon jó, ráadásul a halhús heti egyszeri, de akár napi fogyasztásra is ajánlott. Ne csak karácsonykor főzzük, hiszen elkészítése pofonegyszerű! A bajai halászlé eleve lecsósan készül, paradicsommal és paprikával, és két fogásnak eszik: a levet tésztával, a halhúst második fogásnak, lehet krumplival és a főtt zöldségekkel vagy salátával.

A csíramálé aranyat ér

Igazi reformétel nagyanyáink eledele, a csíramálé. Egy különleges és egészséges, de elfeledett édesség. Jókai az Aranyemberben dicséri a “fenséges és mézédes csíramálé”-t. A böjti időszak kedvelt eledele volt a tápanyagban dús, olcsó étel. A háború utáni időkben a fő tápanyag és édességforrás volt. Igen elterjedt eledel, erre utal a sokféle elnevezés: a Kisalföldön, Csallóközben: kőtés, kötis, a Garam és az Ipoly mentén: biracs, az Alföldön: csíramálé, a Duna-kanyarban: méra, a Kelet-Dunántúlon: csiripiszli, a Rábaközben: szalados. 
 
A búza- vagy rozsmagvakat nedves kendők között kicsíráztatjuk. Fontos,
hogy csak csírázásra alkalmas magvakat használjunk. Vas megyében, a Duna-kanyarban és Kisújszállás környékén a csírát megszárítják és lisztté őröltetik, majd a lisztből készül vízzel keverve a málé. Máshol a csírázott magvakat mozsárban megtörik, darálóval ledarálják, de újabban botmixerrel  aprítják. A csíratöretet áztatják és a csíralé lesz az alapja a málénak. A csíralébe lisztet kevernek egy csipet sóval, majd vékony tésztát sütnek belőle. A sok B-vitamin mellett rengeteg keményítőt tartalmaz, amely a sütés során édessé válik, hozzáadott cukrot nem tartalmaz. 150 fokon sütik, amíg aranybarna lesz. Telítetlen zsírsavai csökkentik az érelmeszesedés kockázatát. A rák megelőzésére szolgáló AVEMAR-t is csírákból vonják ki. Gazdag ásványi anyag és magas vitamintartalma miatt jól illeszkedik a reformkonyhába, kifejezetten immunerősítő hatású. Minden korosztálynak ajánlott.
 

A sokoldalú homoktövis

Hippophaë rhamnoides
Az immunerősítők között a homoktövis kiemelt szerepet kap, sejtvédő, antioxidáns hatásai miatt. Az ázsiai orvoslásban régóta ismertek gyógyhatásai, az utóbbi évtizedekben már a nyugati orvoslás is kezdi elismerni.
A homoktövis az ezüstfafélék családjába tartozó nemzetség. Fő elterjedési területük Ázsia. A homoktövis sűrű bozótokat alkotó, ágas-bogas, 1,5-3 méter magas, kétlaki, lombhullató, tövises cserje. Napkedvelő növény, de a téli hideget is jól viseli, jól tűri a fagyokat. Az étkezésre és gyógyításra használt fajtája Szibériában őshonos. Jól alkalmazkodik sós talajokhoz, megtalálható mészkövön, márgás-agyagos homokkő málladékon, de elsősorban homokon fejlődik zavartalanul. Nyugat-Európában főleg tengerpartokon él, ahol a sós víz miatt más faj nem marad meg, Közép-Ázsiában száraz, félsivatagos területeken él. Alkalmas a homokos talajok megkötésére is.

A Kárpát-medencében egyetlen faja, a Hippophae rhamnoides, őshonos. Hazánkban a homoktövis a Duna menti homokdűnék jellegzetes növénye, főként a Szigetközben, Szentendrei-szigeten, Békás- és Káposztásmegyeren él nagyobb számban. Ma védett növény, eszmei értéke 10.000 Ft.
 

A tüskék miatt nehéz a bogyók betakarítása, ezt tovább nehezíti, hogy a gyümölcsök erősen kötődnek a hajtáshoz, amely kiszakadva jelentős léveszteséghez vezethet. Elterjedt gyakorlat, hogy az egész ágat levágják, -32 C fokra hűtik, hogy könnyebb legyen lerázni a bogyókat. 🙁 A gépi betakarítás 50 %-os hatékonyságú, viszont ezt csak kétévente egyszer lehet alkalmazni. A hidegháború alatt még a homoktövis-termesztésben is versenyeztek: a kelet-német és szovjet tudósok kísérleteztek nagyobb terméshozamú fajok termesztésével, amellyel az amerikai kontinensen ugyanúgy a mai napig próbálkoznak.

A bogyók fontos téli táplálékforrásul szolgálnak a madaraknak, különösen a fenyőrigóknak. Kiemelkedő a C-vitamin  tartalma, amely a citrom C-vitamin tartalmának a tízszerese, a narancsénak a tizenötszöröse. (A csipkebogyónak valamivel magasabb a C-vitamin tartalma.) Tartalmaz még nagy mennyiségben karotinoidokat, E-vitamint, aminosavakat, ásványi anyagokat, ß-szitoszterint és a polifenolokat.

Nyersen ehető, bár íze nagyon fanyar és olajos, ezért fagyasztva vagy gyümölcslevekbe keverve vagy más módon cukrozva fogyasztják. Feldolgozva dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé és olajtermék formájában fogyaszthatjuk. A bogyók préselése során három réteg válik szét:  tetején van egy narancssárga és sűrű réteg, a középső rész nagy mennyiségben tartalmaz telített és telítetlen zsírokat,  valamint az alsó réteg  gyümölcshús és a gyümölcslé, amiből szirupot csinálnak. A felső két réteget kozmetikai célokra használják.  

Homoktövis mézben

Sokan a “népi gyógyászat” körébe sorolják, de egyre több klinikai vizsgálat igazolja a gyógyhatásait. Ázsiában évszázadokon át a  köhögés enyhítésére, az emésztés és vérkeringés javítására, és fájdalomcsökkentőként használták. Alvadásgátló és gyulladáscsökkentő hatása miatt tüdő-, gyomor-, szív-, vér- és anyagcsere-zavarok elleni gyógyszerkehez adagolják az indiai, kínai és tibeti gyógyászatban, de rákmegelőző hatása is ismert.

A leveleiből főzött tea általános roboráló hatással rendelkezik. Magjából értékes – telítetlen zsírsavakban gazdag (linol- és linolénsav) – zsíros olajok nyerhetők, amelyet kozmetikai készítményekben (külső és belső hámsérüléseknél) és gyógyászati célra (sugárbetegségek gyógyítására) alkalmaznak. A bogyóból készült vitaminkoncentrátum, antioxidáns és sejtvédő hatású.

Ismert gyógyhatásai: 

  • az immunrendszer védelme és erősítése,
  • fokozza az anyagcserét, így segít az optimális testsúly megtartásában, 
  • kedvezően hat a gyomor- és nyombélfekélyekre is, védi a májat,
  • magas C-vitamin-tartalma miatt nagyon jó a meghűléses betegségek megelőzésére,
  • késlelteti az öregedési folyamatot, 
  • speciális zsírsavösszetétele révén csökkenti a vér koleszterinszintjét, s így lassítja az érelmeszesedési folyamatok kialakulását, 
  • reumás panaszok kiegészítő kezelésénél jótékony hatású, 
  • javíthatja a szemidegek működését is, 
  • jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő,
  • javítja a szívműködést, 
  • gátolja bizonyos tumorok növekedését, enyhíti a rákos betegek sugárterápiája által kiváltott sugárkárosodásokat.

Kozmetikai hatásai is ismertek: 

  • gátolja a hajhullást és lassítja a ráncok megjelenését, 
  • elősegíti az öregségi foltok megszűnését, 
  • külsőleg használva jó hatása van égési sebek, bőrfekélyek, szájgyulladás esetén,
  • csökkenti a narancsbőr kialakulását, 
  • kedvezően befolyásolja a pigmentációs folyamatokat, tartóssá teszi a barnaságot.

Karácsonyi csillag, ázsiai fűszer és orvosság

Csillagánizs
Az adventi időszakban sok meseszerű dolog történik, különös színek, formák, illatok és ízek kerülnek elő. Az utcán megjelenő giccseket  leginkább a  természetes anyagokkal, például gyümölcsökkel és szárított  termésekkel tudjuk semlegesíteni. Százféle mézeskalácsreceptet végigböngészve kiderült, hogy a sütéshez csillagánizsra is szükség van.  Általában nem vagyok a fűszerkeverékek híve, 2-3 íz bőven elég, de a mézeskalács estében annyi mindent kellene összegyűjteni, hogy időt, energiát spórolunk meg vele. Érdekes, hogy nálunk a csillagánizs  leginkább a karácsonyi dekorációban és süteményekben jelenik meg, Kínában pedig az államilag készített tájékoztatófüzetekben immunerősítőként ajánlják.
Illicium verum
A csillagánizs (kínai ánizs vagy ánizscsillag), Dél-Kínában őshonos gyógy- és fűszernövény, amely egy örökzöld fának a termése. Londonba a Fülöp-szigetekről került, a 16.  században, Európában a 17. században terjedt el. Jellegzetes illatát és ízét a benne található illóolaj nagy részét kitevő anetolnak köszönheti. Jellegzetes aromája miatt kiválóan használható sütemények, gyümölcslevesek, kompótok, édes borok, likőrök és teák készítéséhez. Sokszor ánizs helyett  vagy azzal együtt használják, ízük hasonló, de a csillagánizs markánsabb ízt ad.

A hagyományos kínai orvoslás görcsoldó hatása miatt ajánlja elsősorban reumatikus fájdalmak enyhítésére. Szélhajtó, ízjavító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, fogkrémek és szájvizek alkotórésze. Az influenza megelőzésére is fogyasztják immunerősítőként, fő hatóanyaga, a sikimisav. Teáját méregtelenítésre is használják, a magokat étkezés után rágják, hogy javítsa az emésztést. 

Ázsiai rokona a japán csillagánizs (shikimi) mérgező növény, emberi fogyasztásra alkalmatlan. Hasonlít a kínai változathoz, de kisebb és  illata kevésbé intenzív.  A nagyfokú hasonlóság visszaélésekre ad alkalmat, feldolgozva még nehezebb megkülönböztetni a kettőt. Méreganyagai ellenére gyógyászati célra mégis alkalmazzák a kínai orvoslásban: külsőleg felhasználva fájdalom csillapítására vagy bőrbetegségek kezelésére kiváló. A Tamiflu nevű madárinfluenza elleni védőoltás hatóanyaga  a sikimisav kinyerésével készül.  A japánok füstölőként használják.

Kedvencünk a sütőtök

 nagydobosi sütőtökŐsz végén kellemes esti program a tököt sütni, de levesnek, süteményekbe téve és ivólének is kiváló. A babaételeknek is kedvelt alapanyaga. A legelterjedtebb a bordázott, narancsszínű héjjal rendelkező sonka alakú, ún. orange vagy kanadai tök.  A héj lehet azonban bézs, szürkés vagy zöld színű is. A sütőtök szezonja szeptembertől januárig tart.
A sütőtök az indiánok kedvelt eledele volt, Közép- és Dél-Amerikából származik. Európában már évszázadok  óta termelik. A XVI. század óta ismert és termesztett növény Magyarországon is. A magyar neve a szláv vagy cseh eredetű “tekvica” vagy “tykev” névből származik. A II. világháború utáni szűkös időkben szinte néptápláléknak számított, Budapesten utcai árusoknál lehetett kapni. Úgy tartják, hogy a legjobb ízű sütőtök a Vásárosnamény melletti Nagydobos és környékén terem, ahol minden évben sütőtökünnepet is tartanak. Szürke héjú, narancssárga belű tök.

Szénhidráttartalma, karotin- és C-vitamin tartalma is felülmúlja a többi tökfajtát. Fehérje, rost és zsírtartalma elenyésző, annál gazdagabb különböző, A-, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminokban, folsavban és pantoténsavban. A sütőtök húsa igen gazdag karotinoidokban; sötét sárga színe is árulkodik a sok béta-karotinról, ami a szervezetünkben A-vitaminná alakul. Ásványi anyagok bő forrása, magas kálium-, foszfor-, vas-, réz, mangántartalma miatt. Káliumtartalma miatt vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is van.

A sütőtököt régen a népi gyógyászatban máj-, vesebetegségek esetén alkalmazták, jótékony hatással van a szívműködési zavarokra, kiváló hashajtó és béltisztító, égési sérülések gyógyítására borogatásként használták. A sütőtök a megfázásos betegségek hatékony ellenszere: tüdőgyulladás, felfázás, légúti megbetegedések, köhögés esetén hasznos. Az antioxidánsok és karotinoidok pedig megkötik a szabad gyököket, erősítik az immunrendszert, így hozzájárulnak a keringési betegségek és a daganatok megelőzésében.

A magja nagy mennyiségű olajat tartalmaz, a 30-38 százalékot is eléri. Gyógyhatásai közé tartozik, hogy csökkenti a köszvényt, segíti a húgyhólyagok és a prosztata működését. A tökmagolaj kedvező élettani hatású, hiszen omega-3-zsírsav van benne. Jellegzetes íze miatt kiváló ételízesítő.

A sütőtök sárga, tölcséres virágai is ehetőek, például palacsintatésztába forgatva, olajban sütve különleges csemegét lehet készíteni belőle.

Receptek sütőtökkel: http://www.mindmegette.hu/valogatas/sutotokos-receptek-110

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!