Füvészblog

A kultikus henna

indiai henna tetoválás2A henna az ókor óta ismert festőnövény, amelyet kelmék, selymek, gyapjúk és bőrök színezésére használtak. Természetes hatóanyagai miatt különösen a nők körében népszerű természetes test- és hajfesték a mai napig.

Hajat 6000 éve festenek vele, a feltárások során az egyiptomi múmiák haján is azonosították. A muzulmán férfiak festhetik vele a hajukat, de főként a szakállukat, Mohamed próféta emlékére. A Közel-Keleten a nők a körmeiket és kezeiket festik vörösre, hogy nőiességüket hangsúlyozzák. Európában a 18. században fedezték fel újra a preraffaelita művészek. Ma az egész világon közkedvelt hajfesték.

A görögök és a rómaiak a hennafa virágából készítettek olajat, amelyet kozmetikai célokra használtak. A hennaolajat Plinius is említette A természet históriája című művében.

henna faA henna egy szubtrópusi fa, amely Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában őshonos, de más trópusi területeken is megtalálható. Neve arab eredetű. A levelekben található lawsone molekuláknak köszönhető a  különleges festőhatás, amely közkedveltté tette az ősi kultúrákban. A legintenzívebb színe a 35-45 C fokos hőmérsékletű területeken termők fák leveleinek van. A friss hennaleveleket összetörik, szárítják, porítják, majd citromlével, erős teával vagy más savas folyadékkal pasztát kevernek belőle. Használat előtt 6-24 órát pihentetik, hogy a molekulák aktivizálódjanak. A festék hatását eukaliptusz, levendula- vagy teafaolajjal javítják. Festés után a henna narancssárga színű lesz, majd napokkal később sötétedik barnává. Ezután halványodni kezd, és a bőr hámlásával eltűnik.

henna kéz és láb

A mediterráneumban a bronzkor óta szokás a menyasszonyok testét és főként kezeiket hennával díszíteni. A henna a fiatalsággal és a termékenységgel kapcsolatos ünnepségek szereplője. A “henna éjszakáját” világszerte ünneplik, amelyen a menyasszonyok kezét színezik. Ez mind a muzulmán, hindu, zsidó és keresztény hívek körében szokás. Különösen nagy hagyománya van ennek Indiában, ahol a menyasszonyok testét gazdagon díszítik az esküvő előtt.

A henna allergiás reakciókat válthat ki különösen a G6PD-enzim hiány okozta vérszegénységben szenvedők körében, ez férfiaknál sokkal nagyobb arányban fordul elő. A fekete hennát nem ebből a növényből készítik, csak a nevük azonos. Ez sokkal erőteljesebb allergiás tüneteket okozhat. Használat előtt érdemes allergiapróbát tartani egy kis bőrfelületen.

Hajfestés teával

hajfestés teávalA régi időkben a bőröket és a kelméket növényekkel festették, de festőnövényeket használtak a haj színezésére is. Az egyik legismertebb természetes hajfesték a henna, de a különféle teák is nagyon jó színezők.

A barna hajat az első ősz hajszálak megjelenésekor érdemes jó erős, nem forró, fekete teával bemosni, a színerősség a hatóidőtől és az alaphajszíntől is függ. Vöröses árnyalatot lehet elérni hibiszkuszteával és körömvirággal, szőkíteni kamillateával vagy friss citromos lével tudunk. 🙂 Ezek természetes anyagok nem festenek annyira erősen, mint a vegyszeres festékek, ugyanakkor nem is roncsolják a hajat.

A gyógyító kökény

kökény FüvészblogAmikor a természet már a téli álomra készül, a kökénybokor még büszkén szegül szembe a hideg őszi szelekkel. Kék bogyói csak arra várnak, hogy a dér megcsípje őket. 🙂

A kökény a szilvával rokon faj, Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos. Termését Ötzi is fogyasztotta mielőtt egy gleccser maga alá teperte, ugyanis az 5300 éves “jégember” gyomrában kökény maradványokat is találtak.

Erdőszéleken, irtásokon, hegyoldalakon terem, lassan növő, hosszú életű növény. Minden részét hasznosítják: fája kitűnő tüzelő, ugyanis lassan ég, és kevés füstöt ad. Levelei hasonlítanak a teacserjééhez, ezért Ázsiában teába is keverik. A levél főzete torokfájás ellen ajánlott.

Népies nevei: kökönye, tövisfa, zabszilva, boronafa, ekegúzs. Ez utóbbi két elnevezés arra utal, hogy tövises ágait fanyüstbe fogva igásállatokkal boronálásra, talajlazításra használták.

kokeny_virag Füvészblog

Áprilisban a bokrot hófehér virágok borítják, amelyeket a népi gyógyászatban teának fogyasztanak. Gyógyhatása régóta ismert, Méliusz Juhász Péter Herbáriumában ajánlja “oldalfájás és nyilallás ellen”. A kökényvirágtea vizelet- és  hashajtó, vértisztító és enyhe fogyasztó hatású.

A bogyókat november elején gyűjtjük, a fanyar bogyók édesebbé válnak, miután a dér megcsípte őket. Nyersen ritkán fogyasztják, pedig magas a C-vitamin tartalma, emésztésjavító hatású. Méregtelenítő, vértisztító hatása miatt a bőr gyulladásait enyhíti, fogyasztó hatású. Kiváló festőnövény.

A belőle készült lekvár hasfogóként ismert, betegségek után kiváló roborálószer. A franciák, a spanyolok és az olaszok kökénylikőrt készítenek belőle, az angolok pedig kökénygint vodkával. A kökényt ma már sokan csak a népdalokból, jobb esetben kirándulásokról ismerik.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!