Füvészblog

Egészséges adventi naptár 20. nap

gyömbér FüvészblogVáltsunk gyömbérre! A gömbér annyira sokoldalú fűszer- és gyógynövény, hogy használata mindenkinek ajánlott. Ázsiában 5000 éve ismert, a keleti orvoslásban 3000 éve alkalmazzák. Nemcsak a testet, hanem a lelket is erősíti: fokozza az intelligenciát és határozottabbá tesz. Emésztést elősegítő hatását ismerték fel a leghamarabb a kínaiak, majd a görögök, emiatt az ünnepi asztalon van a helye. Nyersen kicsit csíp,csak annyira,  mint a paprika, de kiválóan csökkenti a puffadást, javítja az emésztést. Erősíti az immunrendszert, csökkenti a nátha és megfázás tüneteit: mind nyersen, mind a főzete.  Általános gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású. Nyersen fogyasztva frissíti a leheletet. Csökkenti a koleszterinszintet és a magas vérnyomást. Fűszerként pácokba tehetjük húsokhoz, süteményekbe, főként a mézeskalácsba, kompótokba, levesekbe, meleg italokba. Íze jól harmonizál az almával, sütőtökkel és a naranccsal. Napi használata ajánlott, a téli időszakban szinte nélkülözhetetlen.

 

Egészséges adventi naptár 19. nap

fenyőgallyak Füvészblog

 

Gondoljuk az ünnepi hagyomány eredetére! Az ókori rómaiak babérágakkal ünnepelték a téli napfordulót, és Mithrásznak, a napistennek, áldoztak vele. Az északi népek fenyőgallyakat vittek a házba a gonosz szellemek ellen. Az örökzöld növényeket életerősnek tartották, az egészséget szimbolizálták. A zöld ágak az eljövő tavasz reményét is magukban hordozták. Egy vízbe tett fenyőgally több hónapig is eltartható a lakásban, ha a vizet cseréljük alatta. A földlabdás változatok és a műfenyők helyett ez a legpraktikusabb megoldás.

 

Egészséges adventi naptár 18. nap

mák szív füvészblogSüssünk mákkal liszt helyett! Régen a mákdarálás még a konyhai fitnesz része volt, ma már főként darálva vesszük a mákot. Annyira szeretjük, hogy az uniós csatlakozás majdnem megbukott a mákos bejgli miatt. Magas kalcium-, magnézium- és káliumtartalma miatt mindenkinek jó szívvel ajánlható. Megtalálhatóak benne az omega-3 zsírsavak is, amelyek a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben védenek, és immunerősítő hatásúak. A mák növeli a szellemi teljesítőképességet, erősíti a csontokat. Idegfájdalom-csökkentő, nyugtató, altató hatású.

A mákból nagyon jó sütiket lehet készíteni liszt nélkül, főleg a paleolit konyha jeleskedik ebben. Mézzel és rostos narancslével keverve különleges csemege. Jól illik a meggyhez és az almához is.

Mákos-meggyes paleo süti:

Reszelt almához (2 db) adjunk 20 dkg darált mákot, mézet, 2 kikevert tojás sárgáját, felvert tojásfehérjét (3 tojásból), reszelt narancshéjat, csipet sót. Hozzáadjuk a lecsöpögtetett meggyet a befőttből. 180 fokon 35 percig süssük.

Egészséges adventi naptár 17. nap

faállás Füvészblog 1

 

Gyakoroljuk a faállást! Az ászana megtanít tisztelni a fákat, amelyek akármilyen magasak, mégis stabilan állnak. A faállás egyensúlyba hozza a testet és a lelket. Összehangolja a láb, a mellkas és a hát izmait, javítja a testtartást. Enyhíti a nyakban és vállakban kialakult feszültséget. Segíti a keringést, pozitívan hat az idegekre és a nyirokrendszerre. Javítja a koncentrációt.

 

 

 

 

 

 

Egészséges adventi naptár 16. nap

fahéj FüvészblogHasználjunk több fahéjat! A fahéj illata a süteményeket, a forralt borokat és a karácsony estéket idézi meg. A Bibliában még elsősorban illatát értékelték szent kenetekhez, füstölőkhöz, de szerelmi vágyfokozóként használták az ágy illatosításánál. A görögök és a rómaiak a bort ízesítették vele. Gyógyhatása már a középkorban is ismert volt, ekkor a megfázás, nátha, arcüreggyulladás ellen használták. A 19. században kezdték az emésztési panaszok és felfúvódás enyhítésére alkalmazni. Antibakteriális, összehúzó, gyulladáscsökkentő hatású. Fokozza az inzulin hatékonyságát, javítja a glükóztoleranciát.  A fahéj kiváló zsírégető, javítja a vérkeringést, csökkenti a vér koleszterinszintjét valamint a vércukorszintet,  csökkenti a farkaséhséget is. A cellulitis elleni krémek gyakori összetevője, mivel stimulálja a vérkeringést, energiához juttatja a bőrt, a felszabaduló energia pedig rendkívül jó zsírégető. Nehéz étkezések után érdemes fahéjat rágcsálni. Ne lepődjünk meg, kétféle fahéj kapható, kínai változat (cassia) is van, amit már az ókorban is ismertek. A kínai világosabb és tömörebb, rúddá tekerik össze. Mi ragaszkodjunk a képen látható ceylonihoz, a bolti fűszerpolcokon csak ez van, máshol a kínai cassiába is belefuthatunk.

További információk: https://fuveszblog.cafeblog.hu/2010/12/

Egészséges adventi naptár 15. nap

dióval töltött sült alma füvészblogKészítsünk egészséges desszertet! Az alma és a dió régi karácsonyi jelképek, az egészséget és termékenységet szimbolizálják. Az alma a szépséget, a dió a tudást jelenti, az aranyalma Jézusra, a dió a kisdedre is utal. Ezért mindkettőnek helye van a karácsonyi dekorációban és a menüben is. Az alma az összetartozást is jelenti: annyi részre kell vágni, ahányan az asztalnál ülnek. Az örömet és bánatot azokkal osztjuk meg, akikkel egy almát ettünk karácsonykor.

A mézes dióval töltött sült alma elkészítése:

4 db alma félbevágva

15 dkg aprított dió

3 evőkanál méz

őrölt fahéj

reszelt citromhéj

Előmelegített sütőben (200 fokon) 15-20 percig kell sütni.

Egészséges adventi naptár 14. nap

cipősdoboz karitatív füvészblogSegítsünk másokon! Ha módunkban áll, segítsünk a rászorulókon.

Az egyik legnépszerűbb a Cipősdoboz Akció, amelynek keretében hátrányos helyzetű gyerekeknek lehet ajándékokat tenni egy cipősdobozba. Elsősorban játékokat várnak: http://ciposdoboz.hu/hol-adhatom-le-a-ciposdoboz-ajandekomat

A Mikulásgyár elsősorban tartós élelmiszereket gyűjt a rászorulóknak, ezen kívül játékokat, tisztítószereket és édességeket vár. Az ajándékokat nem szükséges becsomagolni. A gyűjtés december 6. és 22. között tart a gyűjtőpontokon: http://www.mikulasgyar.hu/cikk/gyujtopontok__plazak

Adni öröm! A Máltai Szeretetszolgálat minden Interspar és a kijelölt Spar üzletekben élelmiszergyűjtést szervez, december 16. és 21. között: https://www.supershop.hu/ajanlataink/adni-orom/

Ezen kívül a legtöbb egyház szervez gyűjtőakciókat, segíthetünk az állatokon is a különböző menhelyek is várják az adományokat.

Egészséges adventi naptár 13. nap

relaxálás fürdő füvészblogLuca napi lazítás és varázslás – A néphagyomány szerint Luca napja dologtiltó nap az asszonyoknak, akiknek mégis dolgozniuk kellett ma, itt az idő, hogy lazítsanak. Ez a nap szorosan kötődik a varázsláshoz, összefonódnak benne a keresztény és pogány hagyományok.

Szent Lucát házasságszerző szentnek tartották, a pogány hitvilágban pedig volt egy rontó Luca asszony is, akit boszorkánynak tartottak.  Innen erednek a termékenységi rítusok. A Dunántúlon a kisfiúk házról házra jártak a bő termést és sok kis jószágot kívánva. Máshol maskarába öltözve mindenféle termékenység varázslatot végeztek – ez volt a lucázás, azt remélték, hogy ettől a tyúkok több tojást tojnak. Ilyenkor kezdték faragni a Luca székét, amiről a boszorkányokat lehetett meglátni karácsonykor a templomban. Ezen a napon búzát csíráztattak, amely karácsonyra kizöldült, a Luca-búzából a következő évi termést jósolták meg.

A tél a természetben a pihenésről és a megnyugvásról szól. Az ünnepek közeledtével ne hagyjuk magunkat túlpörögni, tudatosan szánjunk időt a lazításra. Egy pár gyertyával, kellemes zenével, illóolajokkal vagy fürdősóval nyugodt légkört varázsolhatunk magunk körül. A legnyugtatóbb aromák a levendula, citromfű, kamilla, hársvirág, rózsa.

Egészséges adventi naptár 12. nap

D-vitamin Füvészblog2Fogyasszunk több D-vitamint! Egészséges és változatos étrend mellett a téli időszakban a kevés napfény miatt leginkább a D-vitamin hiányzik a szervezetből. D-vitamin hiányában depresszió, csontritkulás alakulhat ki. A D-vitamin erősíti az immunrendszert, segíti a kalcium és foszfát felszívódását és a csontképzést, rákmegelőző és vérnyomás szabályozó hatása is ismert. Elsősorban a napfény hatására állítja elő a szervezet, de tápanyagbevitellel is pótolható. A szervezetnek főként D-2-re és D3-ra van szüksége, ezek az állati eredetű tápanyagokban fordulnak elő vegyesen. A legjobb D-vitamin források a halak, ne várjunk karácsonyig a halevéssel. De jó forrás a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonák.

Egészséges adventi naptár 11. nap

téli fenyőerdő füvészblogIsmerjük meg a fenyőt mint gyógynövényt! A fenyőfélék gyógyhatása az ókor óta ismert. Elsősorban a fenyők hajtásait, tobozát, kérgét használják különböző légzőszervi és reumás panaszok enyhítésére, szirup, illóolaj vagy tea formájában. A fenyőfélék közül leginkább az erdeifenyőt használják gyógyászati célokra. Népi orvoslásunk ezen kívül még a luc-, jegenye- és vörösfenyőt is alkalmazza. Az erdeifenyő illóolajai számos olyan hatással bírnak (fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, köptető), amelyek hatékonnyá teszik légzőszervi megbetegedések és mozgásszervi problémák gyógyítására. Takács Feri bácsi, a gyógynövényguru, azt mondta, ő mindig erdei fenyőt választ karácsonyra, mert utána el lehet teázni a tűleveleket.

A fenyők feldolgozás nélkül is gyógyító erejűek, nem véletlen, hogy a tüdőszanatóriumokat gyakran építik fenyőerdők közepére. Egy téli fenyőerdőnél semmi sincs varázslatosabb!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!