Füvészblog

Balkonkertészkedés - karanténtippek

Annak érdekében, hogy minél többféle tápanyaghoz hozzájussunk, a balkonládákat és cserepeket érdemes most teleültetni friss levélzöldségekkel és fűszernövényekkel.

Frissítsük fel a tavalyi földet, szórjunk bele magokat és ültessünk bele palántákat.

A salátával, spenóttal és rukkolával jó tapasztalataink vannak. Magról is könnyedén kikelnek, jól tűrik a hűvösebb időt és ellenállnak a kisebb fagyoknak. 25 C fok  fölött azonban hirtelen felmagzanak, leveleik is nagyobbak lesznek, ízük kevésbé lesz élvezhető.

Ha a növényeket biomagvakból vettettük, felmagzás után gyűjtsük össze az érett magokat és kora ősszel újravethetjük őket.

Az elöregedett növények helyére ültethetünk strapabíró virágokat, levendulát vagy paprika és paradicsompalántákat, amelyek bírják a nyári meleget.

 

A fűszerek estén jobb egyből palántát ültetni, így már az első naptól használhatjuk is őket a főzéshez.

Az oregánó, kakukkfű, petrezselyem és a snidling elég szívósak, könnyen áttelelnek.

A borsikafű (vagy csombor) nyár végén felmagzik, elveti magát és tavasszal újra kikel, az egyik leghálásabb fűszernövény.

 

 

 

 

A mentát és citromfüvet érdemes külön-külön ládába vagy cserépbe ültetni, mert könnyen szaporodnak és leuralják a többi növényt.

Velük a friss limonádé és a finom tea mindig biztosítva lesz.

Ezek is évelők, így  több évre bebiztosíthatjuk belőle magunkat.

A rozmaringot is érdemes cserépbe ültetni, mert szabad földben bokor nagyságúra nő.

Ültessünk minél többféle növényt, így nem kell ezeket folyamatosan beszereznünk.

 

 

Hogyan lehet kis helyen is sok növényünk?

Különböző fali panelekkel vagy  polcokkal növelhetjük az erkélyen vagy a szobában a beültethető területeket.

A készen vásárolható panelek helyett alkalmazhatunk különféle házi megoldásokat is raklapból, lécekből.

Ezeket függőleges kerteknek is nevezzük.

A polcokra, panelekre a cserepeket lehet egyenként szimmetrikusan vagy a ládákat különféle alakzatokba rendezve elhelyezni.

 

 

 

 

Gyógynövények karantén idején

A Maradj otthon! kampányt spájztakarítással kezdtük. Ilyenkor nagyon fontos tudni, mi van otthon és mi hiányzik. Kiderült, hogy gyógynövényekkel elég jól állunk.  Ugyan nem pusztítják el a vírusokat, javíthatják a közérzetünket, hatásosak lehetnek az enyhébb tünetek kezelésében. Az otthontartózkodás alatt átállhatunk kímélőbb, méregtelenítő életmódra, amelyben szintén segítségünkre lehetnek ezek a gyógyító főzetek. Ezek a gyógynövények sokoldalúan használhatóak, különböző panaszok esetén is segítségünkre lehetnek más-más formában.

Kamilla

Az első és legfontosabb a kamilla, amely általános gyulladáscsökkentő hatású, napi fogyasztásra ajánlott.

Főzete enyhíti a megfázás tüneteit, hatásos a duzzadt nyálkahártya, torokgyulladás és a gyomorégés  csillapításában.

Felső légúti panaszok estén inhalálhatunk a főzetével.

A torokgyulladás és a szájüreg gyulladásainak (pl.: afta) enyhítésére öblögetőszerként hatásos.

Aranyeres panaszok vagy ekcéma esetén ülőfürdőként használhatjuk.

Menta

A menta szintén közismert, a kozmetikai iparban is használt fűszer- és gyógynövény.

Többféle mentafaj is létezik, ezek közül a borsmenta több mentolt tartalmaz mint a fodormenta, ezért erőteljesebb az illata is. A küllemük is eltér, a borsmenta sötétzöld, sima felületű, míg a fodormenta halványzöld, fodros levelű.

Teája görcsoldó és antibakteriális hatású, enyhíti az emésztési zavarokat, csökkenti a puffadást. Fejfájáson és a migrénes panaszokon is segít. Kellemes aromája felfrissíti gondolatokat, revitalizál, segíti az agyműködést, könnyíti a légzést.

Mezei kakukkfű

A mezei kakukkfű illóolajai erős fertőtlenítő és baktériumölő hatásúak. Légzőszervi gyulladásos panaszokra kiválóan alkalmazható.

Teája hatásos torokgyulladás és köhögés esetén. Ezen kívül javítja az emésztést, megszünteti a puffadást.

Inhalálni is lehet vele, csökkenti a nyálkahártya duzzanatot.

A szájban lévő gyulladások csökkentésére, fertőtlenítésre gargarizálni  is lehet főzetével.

Orvosi zsálya

Az orvosi zsálya szintén egy sokoldalúan használható gyógynövény, a levelek illóolajai baktériumölő, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásúak. Lázcsillapító hatású, ezért növényi aszpirinnak is nevezik.

Teája a torokgyulladás enyhítésére  a leghatásosabb ezek közül. Emésztési panaszokra is ajánlott. A menstruációs görcsök és változókori problémák enyhítésére is hatásos.

Szájüregi gyulladások esetén szintén öblögetéssel csökkenthetjük a gyulladást.

Citromfű

A citromfű a kertben gyomként terem, szinte kipusztíthatatlan. Máris megjelentek korai hajtásai. Ezeket érdemes frissen limonádéba tenni vagy szárítva, gyógyteaként fogyasztani.

Nyugtató hatású, így segíti a nyugodt, mély alvást, csökkenti a stressz negatív hatásait.

Javítja az emésztést, fokozza a májműködést.

Herpesz esetén külsőleg alkalmazzuk, antvirális hatású.

Hagymafélék

Szintén nagyágyúnak számítanak a hagymafélék, a fokhagyma és a medvehagyma. Ráadásul a karatén idején bátran fogyaszthatjuk bármelyiket reggeltől estig. Főzéshez nélkülözhetetlenek.

Erős antibakteriális hatásúak, javítják az emésztést, csökkentik a vér koleszterin szintjét. A bennük található P vitamin erősíti az érfalakat, javítja az érfalak áteresztőképességét. Az alábbi vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazzák: A-, B6-, C- és E-vitamin, szelén, folsav, nátrium, kálium, vas.

A fokhagyma és medvehagyma erős méregtelenítő hatású.

A vöröshagyma héjából fűzzünk teát, ez nagyon jó köhögéscsillapító. Húsvétkor pedig tojást is festhetünk vele.

A hagymafélékből főzhetünk leveseket is: francia hagymaleves, fokhagymaleves, medvehagymaleves.

A medvehagyma pesztót pedig sokoldalúan használhatjuk pogácsába, szendvicsre, főtt tésztára, húsokhoz.

Egészséges adventi naptár 13. nap

relaxálás fürdő füvészblogLuca napi lazítás és varázslás – A néphagyomány szerint Luca napja dologtiltó nap az asszonyoknak, akiknek mégis dolgozniuk kellett ma, itt az idő, hogy lazítsanak. Ez a nap szorosan kötődik a varázsláshoz, összefonódnak benne a keresztény és pogány hagyományok.

Szent Lucát házasságszerző szentnek tartották, a pogány hitvilágban pedig volt egy rontó Luca asszony is, akit boszorkánynak tartottak.  Innen erednek a termékenységi rítusok. A Dunántúlon a kisfiúk házról házra jártak a bő termést és sok kis jószágot kívánva. Máshol maskarába öltözve mindenféle termékenység varázslatot végeztek – ez volt a lucázás, azt remélték, hogy ettől a tyúkok több tojást tojnak. Ilyenkor kezdték faragni a Luca székét, amiről a boszorkányokat lehetett meglátni karácsonykor a templomban. Ezen a napon búzát csíráztattak, amely karácsonyra kizöldült, a Luca-búzából a következő évi termést jósolták meg.

A tél a természetben a pihenésről és a megnyugvásról szól. Az ünnepek közeledtével ne hagyjuk magunkat túlpörögni, tudatosan szánjunk időt a lazításra. Egy pár gyertyával, kellemes zenével, illóolajokkal vagy fürdősóval nyugodt légkört varázsolhatunk magunk körül. A legnyugtatóbb aromák a levendula, citromfű, kamilla, hársvirág, rózsa.

Szúnyogűzés természetes módszerekkel

Pelargonium_graveolens_2 Hatékony módszerek:

– muskátli, paradicsom, bazsalikom, levendula;
– diófa- v. gesztenyelevél (ággal);
– mécsesek, illóolajok (levendula, citrus, szegfűszeg, borsmenta, kámfor, eukaliptusz, rozmaring, kerti kakukkfű);
– ecettel enyhén átitatott vattapamacs v. tálkában;

Intenzív megoldás, ha citromot vagy narancsot félbevágunk, megtűzdeljük szegfűszeggel, és meglocsoljuk némi tiszta alkohollal.

A citronella Florinda ajánlásával: http://florindakonyha.blogspot.com/2010/08/folosleges-szunyogcsipesek.html

Cymbopogon-citratusINDIAI-CITROMFU Indiai citromfű
(Cymbopogon citratus) Az indiaiak a citromfűre és a belőle nyert citronella olajra esküsznek, a németek a paradicsomra (kiültetve), a rozmaringra, valamint különböző illóolajok keverékére (levendula, citrusok, szegfűszeg, borsmenta, kakukkfű, fokhagyma).

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!