A királydinnye sokoldalú gyógynövény, amelyet évezredek óta használ az emberiség. Sokan kártékony gyomnövénynek tekintik, termésének tüskéje sok defektet okoz a bringásoknak ősz elején. Kivonatát vágy- és teljesítményfokozóként használják.
Már a görögök is vágyfokozóként használták, napjainkban is táplálékkiegészítőkben a tesztoszteronszint növelése miatt szedik a testépítők, hatását állatkísérletekkel is igazolni tudták. Növeli a teljesítményt és a nemi vágyat. A ’70-es években a bolgár olimpiai súlyemelőcsapat doppingszerként alkalmazta. A nőknél fokozza a peteérést, főként a nemi hormonok kiválasztását segíti. Terhes és szoptatós nőknek nem ajánlott.
Szívbarát növény, ugyanis csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, javítja a vérkeringést. Más vérnyomáscsökkentőkkel szedve ellenjavallt.
A kínai orvoslásban májvédő növényként ismerik, javítja az emésztést, csökkenti a puffadást és székrekedés ellen is használják.
Az ajurvédában, de az ókori Görögországban is, vizelethajtó tulajdonságai miatt régóta alkalmazzák. A hatóanyagokat a magvakból és a gyökérből nyerik.
A királydinnye termése a bringások réme. Apró termései a legdrágább gumikat is képes átfúrni. Ebből a szempontból a nyár vége, ősz eleje a legveszélyesebb. A bringaszervizekben ismerik a jelenséget. A drága tömörgumikat, defektálló belsőket ajánlanak.
A magot hol lehet beszerezni?