Füvészblog

Őszi gyógynövénytúra

P1330943Szeptember elején még nem késő feltölteni a házi gyógynövény-patikánkat. A réteken, erdőszéleken számtalan hasznos növényt gyűjthetünk. Elsősorban vízhajtó, emésztést javító, gyulladás-csökkentő növényeket találtunk.

 

Székelyné Bognár Eszter, gyógynövény szakértővel indultunk útra a Zöldkosbor Életmódház szervezésében. A gombaszedéshez hasonlóan a növények gyűjtéséhez is érdemes szakember segítségét igénybe venni, illetve megbízható növényhatározót használni. A főzetek és fürdők készítéséhez pedig szakkönyvek szükségesek, ugyanis a hatóanyagokat érdemes az előírások szerint felhasználni.

mezei_zsurloPéldául a mezei zsurló könnyen összetéveszthető más, mérgező zsurló fajokkal, mint a mocsári vagy a téli zsurló. A mezei zsurló kiváló vízhajtó, javítja a veseműködést, vesekő vagy vesehomok esetén használják főzetét. Káliumot, magnéziumot és B-vitaminokat tartalmaz, ezért a gyógyszeres vízhajtókkal szemben nem csak kiüríti, de vissza is pótol egyes tápanyagokat. Ezen kívül vérzéscsillapításra, reumatikus panaszokra is javallt. Jó hatással van az emésztésre, fogyasztó teakeverékekbe is teszik.

katángmezei katáng virágos hajtása, a máj, az epe és a vese működését segíti. Nem engedi a tápanyag felszívódását, ezért a fogyasztó teák alkotóeleme. A gyökér inulint tartalmaz, így csökkenti a vércukorszintet. A diabétesz teák elengedhetetlen kelléke.

 

P1330955Az apróbojtorján, a Szent Vilmos füveként is ismert. A réteken aranyló lágyszárú növény gyűjtése júniustól késő őszig tarthat. Hasmenésre, bélhurutra, májgyulladás gyógyítására használják. A máj, az epe és a vese működését javítja, emésztést segítő hatása miatt fogyasztó keverékekben is előfordul. Hangszalaggyulladás, szájbeli sebek gyógyítására belsőleg, külsőleg pattanások, sérülések kezelésére, reumatikus panaszok enyhítésére használják.

 

 

P1330970

 

Szintén bélhurut és hasmenés enyhítésére használják a szöszös ökörfarkkóró virágait, ez is vízhajtó hatású. Hurutoldó, köhögés-csillapító, izzasztó hatású. Enyhíti a szénanátha tüneteit, júliustól szeptemberig gyűjthetőek szirmai a virágzás napján. Beazonosításához a bibék vizsgálata fontos, ugyanis könnyen összetéveszthető más fajokkal. Magjai mérgezőek!

cickafark

 

 

Igazi  kincs a cickafark, kiváló vérzéscsillapító és sebgyógyító hatású.  Hatóanyaga a kamillához hasonló, gyulladáscsökkentő, megnyugtatja az emésztőrendszert. Görcsoldó hatású, csökkenti a puffadást, enyhíti a menstruációs panaszokat. Hugyúti és légúti panaszoknál jól használható.

 

Nagyon fontos, hogy csak a megfelelő növényeket gyűjtsük! A pontos meghatározáshoz a virágok, szárak, levelek vizsgálata elengedhetetlen. Lehetőleg ne út vagy város mellől, hanem távoli erdőszéleken, virágos réteken füvészkedjünk. A gyűjtéshez használjunk kesztyűt, ollót, kosarat. A szárítást szellős helyen végezzük. A szárított növényi részeket üvegedényekben, molyoktól elzárva tároljuk.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!