A központban a bemutatótéren túl gyógynövény-manufaktúra is működik, ahol a begyűjtött és termesztett növények megfelelő részeit feldolgozzák. A gyógynövények hagyományos módon, padláson, felkötve, dobozokban és szárítórácsokon szétterítve – molylepkéktől és macskáktól védve – száradnak, amelyeket kézi válogatással, szitálással, aprítással vagy gépi őrléssel dolgoznak fel a műhely munkatársai.
Takács Ferenc szerint hazánk gyógynövénykincse egyedülálló, különösen a gyűjtött növények értékesek a Balaton-felvidéken. A növények feldolgozásának bemutatását és megőrzését tekintik legfőbb tevékenységnek a völgyben. Ezen túl az intézményben tudományos tevékenység is folyik, együttműködve az egyetemekkel gyakorlati oktató és génbanki funkciót is betöltenek.
A bemutatókertben különféle ágyásokban több száz gyógynövényt termesztenek mintegy 7000 négyzetméteren. Itt kiderül, majdnem minden növény gyógyító hatású.
A fűszerspirálok, dombágyások, kerti tavak közt törpék is laknak, amelyre a helyi óvodások is nagyon vigyáznak, rájuk ne tapossanak.
Takács Feri bácsi a kerti munka közben is szívesen ad tudományosan megalapozott tanácsokat a gyógynövények iránt érdeklődőknek. A személyes tanácsadás mellett személyre szabott gyógyteákat is összeállít.
A teákat meg is lehet kóstolni, de palánták vásárlására is van lehetőség. Ezekből otthon is termeszthetünk cserépben vagy balkonládában fűszer- és gyógynövényeket.
A kerti tóban békák és tündérrózsák laknak. A szellemi feltöltődés mellett kikapcsolódásra is van lehetőség. Érdemes betérni a központba egy balatoni kirándulás vagy kerékpártúra közben.