Füvészblog

Szivárványszínű eukaliptusz

szivárvány eukaliptusz erdő1

Streetartnak (utcaművészet) is jó lenne, de valahogy mindig a természet palettája keveri a legszebb színeket. A szivárvány-eukaliptusz (eucalyptus deglupta) sokszínű kérge meseszerűvé varázsolja az erdőt.

szivárvány eukaliptusz erdő2

A külső kéreg darabjai különböző időpontokban válnak le, így foltokban villan elő a halványzöld belső kéreg. Ez később besötétedik, és az eltelt időtől függően érik kékké, lilává, narancsszínűvé vagy bordóvá.

szivárvány eukaliptusz erdő3

A szivárványszínű eukaliptusz az indonéz szigetvilágban őshonos, de megtalálható az északi féltekén is. Varázslatos színei miatt elsősorban díszfaként ültetik, de csak a trópusi, szubtrópusi éghajlaton marad életben. Rendkívül gyorsan nő, 60 méternél magasabb is lehet egy-egy példány. Fáját a papírgyártás alapanyagaként is hasznosítják a Fülöp-szigeteken. Fessünk szebbet, ha tudunk! 🙂

szivárvány eukaliptusz erdő4

A gyógyító fenyő

erdei fenyo gyoygnovenyFenyőerdőben sétálni rendkívül egészséges, a levelekből áradó illóolajok nemcsak kellemesek, hanem a tüdőt is tisztítják. Nem véletlen, hogy a tüdőszanatóriumokat gyakran fenyőerdőbe építik. Az óriási fák a léleknek is megnyugvást adnak.

Kevesen tudják, hogy a fenyőt gyógynövényként is használják. Elsősorban a fenyők hajtásait, leveleit használják különböző légzőszervi panaszok és a láz enyhítésére, szirup, illóolaj vagy tea formájában. A fenyőfélék közül leginkább az erdeifenyőt használják gyógyászati célokra. Népi orvoslásunk ezen kívül még a luc-, jegenye- és vörösfenyőt is alkalmazza. Az erdeifenyő illóolajai számos olyan hatással bírnak (fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, köptető), amelyek hatékonnyá teszik légzőszervi megbetegedések gyógyítására. Ezen túl idegnyugtató, stresszoldó hatású. Krémekben bőrnyugtató.

erdei fenyő FüvészblogInhalálására és teaként egyaránt kiváló. Felszakítja a letapadt nyákot, tisztítja a légutakat, gyulladáscsökkentő hatású. Teája édes, különleges aromájú, a borókára emlékeztet, esti teának is jó szívvel ajánlható. A fenyőt régen általános édesítőszerként is használták.

A fenyőméz, amelyet a fenyők leveleiről, friss hajtásairól gyűjtenek a méhek, a legnagyobb ásványi anyag tartalommal rendelkezik, édesharmat méznek nevezik.

Fürdőkben a reumatikus, ízületi panaszokat is enyhíti.

Főzhetünk belőle szörpöt, vagy főzés nélkül cukrozással készíthetünk szirupot is. A cukor kioldja a hatóanyagokat a levelekből, majd miután kifakult, leöntjük róla a levet. A sokoldalú felhasználás miatt sokkal több fenyőerdőre lenne szükség.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!