Füvészblog

Élet a közösségi kertben

parcella FüvészblogA májusi eső aranyat ér! – ezt a régi bölcsességet jól tudják a kertbarátok is. Az esős-napos idők váltakozása egyenletesen neveli a frissen vetett magokat. A hagymák, a retkek, a babok, borsók különösen gyorsan nőnek ebben a változékony időben. Piroslik az eper, virágzik a málna, a szeder és a paradicsom. A közösségi művelést a kanadai indiánoktól és a csehországi morváktól tanulta a világ. Észak-Amerikában, Új-Zélandon és Ausztráliában a 70-es években lett népszerű ez a mozgalom a városi emberek körében. Egy nagyon jó amerikai példa az El Proyecto Jardín (A Projekt Kert), amelyről korábban számoltunk be.

 

2014-05-08 18.42.43Hazánkban is egyre népszerűbbek a közösségi kertek. 2010-ben alakult az első közösségi kert Békásmegyeren, azóta országszerte folyamatosan nyitnak újakat. A kezdeti félelmek ellenére a terméseket nem viszik el illetéktelenek, a bérlők büszkén kínálgatják egymást  terméseikkel. A Lecsós Kertet a Kortárs Építészeti Központ alapította 2012-ben a Millenáris Park területén, a parcellatulajdonosok évről-évre bérlik és művelik a parcelláikat. A gyerekek is őszinte lelkesedéssel segítenek a magok elültetésében, a növények locsolásában és gondozásában. Egymással versengve szeretnék kivenni a részüket a kerti munkában.

 

paradicsom Füvészblog

A kertészkedés nemcsak az alapvető zöldségek megtermelésére való, hanem kiváló testestedzés és közösségi program is. A hobbikertészek megosztják egymással a magokat, a palántákat és a tapasztalatokat. Közösségben könnyebb a kertművelés és repül az idő. Családoknak nagyszerű kora esti és hétvégi program, de akinek még nincs gyereke, az is élvezheti a segítőkész, családias légkört.

Magyaros guacamole

guacamoles piritós FüvészblogA guacamole igazi azték étel (ejtsd: gwakamole, Mexikóban: waka’mole), a mexikóiak naponta fogyasztják. Neve avokádómártást jelent. Ha saját kezűleg készítjük el, igazi vitaminbomba! 

A mexikóiaknak hasonló ízlésük van, mint nekünk: az erős paprikát és a paradicsomot szeretik minden mennyiségben. Amerika felfedezése nélkül a magyar konyha sem tudta volna mai karakterét elnyerni. Az avokádó azonban trópusi, szubtrópusi növény, ezért a termesztését még nem vettük át tőlük, de a globális felmelegedés miatt lassan nálunk is megteremhet. 🙂 Az aztékoknál az avokádónak erotikus jelentése volt, a heréket szimbolizálta, ezért a nők nem vehettek részt a szüretben. Az prehispán mitológiában Quetzalcoatl, tolték isten, ajánlotta fel a guacamole receptet népének, akik később elterjesztették Közép-Amerikában.

Az eredeti guacamole receptben több (4-5) avokádó, egy hagyma, egy paradicsom, jalapeño paprika és zöld citrom leve van. Kőmozsárban törik össze a felaprított hozzávalókat, ettől darabosabb lesz, színe pedig túlnyomóan zöld.

Az avokádót aligátorkörtének is nevezik. Rendkívül egészséges, telítetlen zsírsavai, kálium- és magnéziumtartalma miatt kifejezetten szívbarát. Tele van vitaminnak, magas B2-(riboflavin), B3-(niacin) B6-, B9- (folsav) és C-vitamin tartalma. A B-vitaminok nyugtató hatásúak, segítik az alvást. Lúgosító hatású, így gyomorbántalmakra is ajánlják. Külsőleg használva pedig a bőrt táplálja.

Magyarosan lehet paradicsomosabbra, fokhagymásabbra és pépesebbre készíteni. Kiváló natúr étel, nem kell majonézzel “feljavítani”.

Hozzávalók:

  • 1 db érett avokádó
  • 2 db közepes paradicsom
  • 4 gerezd fokhagyma
  • pár karika zöld paprika
  • kis kanál darált erős paprika
  • bazsalikom/oregánó/majoránna
  • negyed citrom leve
  • só, (bors)

A felaprított hozzávalókat botmixerrel érdemes összedolgozni, és tönköly ropival, tortilla chipsszel vagy szalmára vágott répával, zellerszárral mártogathatjuk, de vörös húsok mellé is használják. Pirítósra is kiválóan kenhető. Igazi vendégváró előétel vagy borkorcsolya.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!