Füvészblog

Másodvirágzás

krókusz FüvészblogIdén kétszer volt tavasz, sok növény kétszer virágzott . Ez különleges kárpótlás volt a tavalyi rövidke tavasz miatt, amely rossz nyelvek szerint egy szerdai napra esett egy hóvihar és az április végi 30 C fokos kánikula között. Január elején még sokan aggódtak a 15 C fokos napi középhőmérséklet miatt. Akkor csak a hagymások nyíltak, és a díszcserjék virágrügyei pattantak ki, mint például a japánbirs, téli jázmin és az aranyfa (köznyelvben aranyeső). A gyümölcsfák szerencsére nem dőltek be a korai ébredésnek, ugyanis a talaj mélyebb rétegei még hidegek voltak.

nőnapi hóvirágmező12

Egy rövidke pihenő után újra kezdődhetett az igazi kikelet. Nőnapkor gyönyörű hóvirágmező borította az erdők alját, összetéveszthetetlen illatával fűszerezte az élményt a medvehagyma, és kéken pislogott a májvirág körülötte. A réteken százszorszépek és salátaboglárkák virítottak.

Mandulavirág

 

 

Hamarosan a cserjék is újra virágba borultak, sokkal határozottabban és intenzívebben, mint januárban. A mandula is szokatlanul hamar virágzott idén.

 

japánbirs Füvészblog

 

 

Aztán a japánbirs és az aranyfa is megmutatták igazi pompájukat. Virágot bontott a magnólia, amely kivárta az igazi kikeletet. A méhek is munkába lendültek, az egész természet felpezsdült. Ekkor már mindenki el merte hinni, nyugodtan lehet örülni a jó időnek.

 

 

cseresznyevirág Füvészblog1

 

A cseresznyevirágzás japánban a legnagyobb tavaszünnep. Az egymás mellé ültetett fák roskadoznak a rózsaszín virágoktól, amelyek bódító illatot árasztanak magukból. A hanami, a gyönyörködés cseresznyevirágokban, meggyőzi az utolsó kételkedőket is, hogy a tavasz végérvényesen és visszafordíthatatlanul megérkezett.

 

A medvehagyma projekt

Medvehagyma Füvészblog2A korai tavasznak örülhetnek a medvehagyma rajongók is, ugyanis a bükkerdők alja friss zöld levelekkel van tele, ameddig a szem ellát. A medvehagyma hasonló élettani hatásokkal rendelkezik, mint a fokhagyma, tele van C-vitaminnal, antibakteriális hatású, jótékonyan hat az emésztésre és csökkenti a vér koleszterinszintjét, illata azonban jóval enyhébb. Hiába, mi magyarok hagymát eszünk hagymával. Úgy tartják, hogy a medvék kedvelt eledele, latin nevében is megjelenik az ursus (medve) szó.

Medvehagyma Füvészblog3A medvehagymának elsősorban a zsenge leveleit gyűjtjük, még virágzás előtt. Ha hagyjuk felmagzani, akkor a jövő évi termés biztosítva van. Mindig kérdés, hogyan lehet a legtöbb tápanyagot megőrizve eltenni a frissen tápanyagdús növényeket.  A leghatékonyabb módszer, ha sózva, dióval és olívaolajjal turmixolva tesszük el. Ezzel a módszerrel megőrizzük az intenzív hagymás ízt és a vitaminokat. Arra érdemes ügyelni, hogy használat után mindig öntsük fel olajjal a tetejét, nehogy megromoljon.

Medvehagyma Füvészblog4 Az aprítás igazi botmixer- és turmixpróbáló, ne lepődjünk meg, ha szétesik, túlmelegszik a háztartási gép, megéri a küzdelmet. Olajon dinsztelve és dunsztolva is el lehet tenni kisebb mennyiséget, de mégis ezek romlottak meg leghamarabb. Ekkor lemondunk a vitaminok és tápanyagok egy részéről, de az íze elsőrangú. A dinsztelt medvehagyma íze nem annyira erőteljes, de ennek ellenére ínyenc falat, kitűnő ételízesítő kenyérre kenve, húsokhoz vagy salátákba keverve.

Medvehagyma Füvészblog 4

Fagyasztani is érdemes, jól használható sós tésztákhoz, húsokhoz, burgonyához és rántottához.

Az az üveg, amit medvehagymához használtunk, évekig megőrzi a jellegzetes illatot, ezért ezeket az üvegeket a következő évben is érdemes ezzel a kinccsel feltölteni. A medvehagymaillatú sárgabarack vagy meggylekvárt csak elvetemült ínyenceknek ajánljuk. 🙂 Az egyéb ízkombinációknak azonban csak a fantáziánk szabhat határt.

Medvehagymás sajtos rúd:

 https://fuveszblog.cafeblog.hu/2013/04/19/medvehagymas-rud-pesztoval/

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!