Szerelmi bájitalok
Szerelmi bájitalokat már az ókorban készíttettek, elsősorban a magas rangú hölgyek. Kleopátra is gyakran kevert ilyen italt az általa kiszemelt férfiaknak.
Az ókori görögök és rómaiak már ismerték a különböző növények gyógyhatásait, néhányat vágyfogózóként használtak. A csípős dolgokat afrodiziákumnak tartották, mint például a menta, a gyömbér, a mustár, a paprika, a zsázsa és a ginszeng. Maga a kifejezés Aphroditéra, a szerelem istennőjére, utal. A zöldségek közül a zellert, az édesköményt, a petrezselymet, a spárgát és a zabot használták, gyümölcsök közül pedig a gránátalmát és a paradicsomot. Állati eredetű ételeket is vágykeltőnek tartottak, mint például az osztrigát, a kaviárt vagy a tojást, de a szarvasfélék agancsait és a kőrisbogarat is porították.
A középkorban Trisztán és Izolda története tette népszerűvé a szerelmi bájitalokat. A történet szerint Trisztán Írországba ment, hogy elvigye a szép Izoldát Márknak, a cronwalli hercegnek. De az út során véletlenül megitták a méregnek hitt szerelmi bájitalt, amit Izolda anyja a hercegi esküvőre készített. Izolda hozzáment ugyan Márkhoz, de a bájital állandóan házasságtörésre késztette a szerelmeseket. Az udvari kultúrában a szerelmi bájitaloknak nagy kultusza lett. A vérnek, mint szerelmi jelképnek kitüntetett szerepe volt, ezért kakas vagy bárány véréből készítettek bájitalokat. Úgy hitték, ha a vágyott férfi pár csepp vért borba kevert, amint a nő megitta, örök szerelem szövődött köztük. De volt olyan szokás is, hogy az áhított férfi vállát denevérporral kellett észrevétlenül megszórni.
Az összetevők változtak évszázadonként.Világszerte használták az állatok heréit, az indiánok a hódokét, az ausztrál őslakosok a kenguruét, az európaik a kakasét. Ezek azonban büdösek voltak, így a bájitalok vesztettek a népszerűségükből. Később a boszorkányság vádjával üldözték a készítésüket is.
A mai szerelmi koktélok pirosak vagy rózsaszínűek, gyümölcsösek: grapefruit vagy gránátalma alapúak, amit vodkával, rummal, brandyvel vagy gyümölcsös likőrökkel kevernek. A csokoládé is afrodiziákum, különösen chilivel jó szerelmi ajándék lehet. Az igazolt vágyfokozók közé tartoznak az ámbra, a ginszeng, a püspöksüveg (ami állítólag jobb, mint a Viagra) a ginco biloba, maca gyökér és a bengáli bársonybab. Ezeket érdemes a koktélokba vagy a borba keverni. 🙂 A romantikus hangulathoz azonban néhány gyertya, egy jó vacsora és egy kis bor is elég lehet.