Füvészblog

Álom hava, december

adventi koszorú

Mézeskalácsos

Advent nulladik nap: Készítsünk adventi koszorút!

Az advent szó eljövetelt jelent, amely az adventus Domini, vagyis az Úr eljövetele, kifejezésből származik. Az adventi időszak a karácsony előtti várakozásról, megbékélésről és az ünnepi készülődésről szól.

A decembert a székely naptárban Álom havának nevezik, hazánkban Karácsony havának, Télelőnek mondták. Számos jeles nap és népszokás kapcsolódik a decemberi napokhoz. Az ismertebbek a Disznóölő Szent Ferenc napja, a dologtiltó Borbála nap, a Szent Miklós napja, a székkészítésről ismert Luca napja, Szent Tamáskor szintén disznót vágtak. Az adventet egyes vidékeken kisböjtnek nevezték, ilyenkor tilos volt a zajos mulatság és házasságkötés, a böjtötlés szokása a 20. században tűnt el.

Az adventi koszorú készítése német szokás, elődjét Johann H. Wichern (evangélikus lelkész) alkotta meg a 19. században: egy szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, és minden nap meggyújtott egyet karácsonyig. A mai koszorúkon négy gyertya van, mindegyik mást szimbolizál: hit, remény, szeretet, öröm. A katolikusok is átvették ezt a szokást, náluk három lila és egy rózsaszín gyertya van, a rózsaszínt a harmadik vasárnapon gyújtják meg. Napjainkban azonban már sokféle színű és formájú gyertyát és dekorációt használnak.

alma fahéj toboz

A szalmakoszorút fenyőgallyakkal fonjuk körbe, amelyet dróttal és szalaggal rögzítünk. A speciális gyertyatartókat beleszúrjuk a koszorúba.

A gyertyák színe, alakja és elhelyezése meghatározzák a koszorú hangulatát. A dekorációhoz a legjobbak mindig a természetes díszek, főként a szárított gyümölcsök, termések, fűszerek. A  termések közül legszebbek a toboz, a dió, csipkebogyó. Jól mutatnak a koszorún a szárított alma- és narancskarika, valamint a fahéj és csillagánizs, de mézeskalács díszeket is használhatunk.

 

Néhány példa:

adventi koszorú3

Narancsos-fahéjas

adventi koszorú4

Mézeskalács koszorú

adventi koszorú2

Narancs és csillag

adventi_koszoru5

Almás-csipkebogyós

Egészséges mirigyek galajteával

La Beaume (05) - Juillet 2007

Hazánkban többféle galaj létezik, közös tulajdonságuk az örvös levélállás és az álernyős virágzat. A legismertebbek a közönséges, a tejoltó és a ragadós galaj. A közönséges galaj virága fehér, a tejoltóé sárga, a ragadósé zöldes-fehér.

A közönséges galaj igazi réti virág, amely elsősorban napfényes legelőkön, tápanyagdús és agyagos talajokon terem. Májustól augusztusig virágzik, gyógyításhoz a virágos szárat gyűjtjük. A növény levelei és virágai ehetőek. Gyökerét a kelmefestők a vörös színű szövetek festésére használták.

A népi gyógyászatban a galajjal a pajzsmirigyműködés zavarait, főként a golyvát kezelik. Teája a hasnyálmirigy, vese és máj megbetegedéseit is gyógyítja. Vértisztító hatású. Bőrbetegségekre, serdülőkori pattanások kezelésére is alkalmas. Öblögetőszerként a szájüreg betegségeinél is használatos. Heti egy tea elfogyasztása mindenkinek ajánlott.

 

 

Almás-diós zabpelyhes süti

zabpehelyhes almás FüvészblogA zabpehelynek kedvező élettani hatásai miatt van helye az egészséges táplálkozásban. Kis mennyiségben is csökkenti a koleszterinszintet, oldható rosttartalma  lassítja az emésztést, stabilizálja a vércukorszintet. Főve még alacsonyabb a glikémiás indexe (GI). Gazdag B- és E-vitaminban, magnéziumban, káliumban és vasban. Regenerálja az idegeket és a beleket, gyulladáscsökkentő. Ajánlott fokozott kimerültség és stressz esetén, de naponta is fogyaszthatjuk. Teltségérzetet okoz, ezért diétában jól alkalmazható tejjel-fahéjjal, joghurttal vagy teában. Nem tartalmaz glutént.

 

Almás-diós zabpelyhes süti

Hozzávalók:

  1. 250 g apró szemű zabpehely
  2. 2 közepes alma reszelve
  3. 1 marék aprított dió
  4. 50 g vaj
  5. 1 cs. sütőpor
  6. 2 ek. barna vagy nyírfacukor
  7. 1 ek. méz
  8. kevés őrölt fahéj
  9. reszelt gyömbér
  10. kevés szódabikarbóna

Összedolgozzuk, majd a hűtőben egy-két órát állni hagyjuk. Sütési idő: 15 perc 160 fokon.

Immunerősítő húsleves

husleves Füvészblog

Immunerősítésről nem lehet húsleves nélkül beszélni. Arról nem beszélve, hogy mire megfő, az ember túl is esik az inhaláláson. 🙂 Vannak, akik csak betegség idején készítik, de sok családban minden hétvégén kerül az asztalra. Érdemes nagyobb mennyiséget főzni belőle, hogy különösen a téli időszakban egy-egy tányérral másnap is jusson belőle.

A kínai orvoslásban ősszel nagy hangsúlyt helyeznek a megfelelő fehérjebevitelre, amelyet a húsból és halból készült levesekkel biztosítanak. A hús olyan aminosavakat tartalmaz, amelyet a szervezet nem tud előállítani, ezen túl a legjobban hasznosuló vasforrás. Fontos az egészséges hormonrendszer és az izomzat megtartása érdekében. Dr. Halmy László napi 10 dkg sovány hús elfogyasztását ajánlja. Tartalmaz A-, D-, B1-, B2-, B6-, B12-vitamint. A D-vitaminra napsütés hiányában télen van a legnagyobb szükségünk, a B12-vitamin hiánya vérzékenységet okoz. A túlzott húsbevitel ugyanakkor káros hatással lehet a szív- és érrendszerre.

A húsleves, csontokkal és belsőségekkel együtt, arányait tekintve a legolcsóbb és legtáplálóbb ételek egyike. A házi húsleves gazdag kalciumban, magnéziumban, foszforban, vasban és egyéb nyomelemekben, amelyek könnyen felszívódnak a szervezetben. Tartalmaz még glükozamint és kondroitint, amelyek rendszeres fogyasztás esetén segítenek az ízületi megbetegedések megelőzésében és gyógyításában. Ezen kívül rengeteg kollagén van benne, amely az izmok, ízületek, inak, porcok, szalagok és csontozat természetes összetevői. Támogatja a kötőszöveteket a szervezetben, és segíti a körmök és a haj növekedését is.

4.0.1A levest tészta helyett érdemes minél többféle zöldséggel, elsősorban hagymával, fokhagymával, répával, krumplival, gyömbérrel gazdagítani. A benne főtt zöldségekből is a levesbe kerülnek a hasznos ásványi anyagok, amelyek a főzés során nem károsodnak. A levesbe vághatunk frissen zöldpaprikát vagy pirosat darálva, metélőhagymát vagy petrezselymet, amelyek a friss C-vitamint biztosítják. A halászlét is lehet zöldségekkel feljavítani, a képen a révfalusi halászlevet láthatjuk. Immunerősítés szempontjából a halászlé is nagyon jó, ráadásul a halhús heti egyszeri, de akár napi fogyasztásra is ajánlott. Ne csak karácsonykor főzzük, hiszen elkészítése pofonegyszerű! A bajai halászlé eleve lecsósan készül, paradicsommal és paprikával, és két fogásnak eszik: a levet tésztával, a halhúst második fogásnak, lehet krumplival és a főtt zöldségekkel vagy salátával.

Az üveggyöngy kukorica

üveggyöngy kukorica Füvészblog1Leginkább egy vaskos gyöngysorra hasonlít, de ez mégis igazi növényből van. Az üveggyöngy kukoricát egy indián kertész, Carl Barnes, kezdte el nemesíteni különböző fajokból. A cukorkára hasonlító, színes kukorica Oklahomából származik. Főve fogyasztásra nem ajánlott, de pattogatott kukoricának, darának vagy lisztnek fogyasztható. A szivárványszínű kukoricának ennek ellenére hihetetlen sikere van a termelők között.

 

 

A gyógyító kökény

kökény FüvészblogAmikor a természet már a téli álomra készül, a kökénybokor még büszkén szegül szembe a hideg őszi szelekkel. Kék bogyói csak arra várnak, hogy a dér megcsípje őket. 🙂

A kökény a szilvával rokon faj, Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos. Termését Ötzi is fogyasztotta mielőtt egy gleccser maga alá teperte, ugyanis az 5300 éves “jégember” gyomrában kökény maradványokat is találtak.

Erdőszéleken, irtásokon, hegyoldalakon terem, lassan növő, hosszú életű növény. Minden részét hasznosítják: fája kitűnő tüzelő, ugyanis lassan ég, és kevés füstöt ad. Levelei hasonlítanak a teacserjééhez, ezért Ázsiában teába is keverik. A levél főzete torokfájás ellen ajánlott.

Népies nevei: kökönye, tövisfa, zabszilva, boronafa, ekegúzs. Ez utóbbi két elnevezés arra utal, hogy tövises ágait fanyüstbe fogva igásállatokkal boronálásra, talajlazításra használták.

kokeny_virag Füvészblog

Áprilisban a bokrot hófehér virágok borítják, amelyeket a népi gyógyászatban teának fogyasztanak. Gyógyhatása régóta ismert, Méliusz Juhász Péter Herbáriumában ajánlja “oldalfájás és nyilallás ellen”. A kökényvirágtea vizelet- és  hashajtó, vértisztító és enyhe fogyasztó hatású.

A bogyókat november elején gyűjtjük, a fanyar bogyók édesebbé válnak, miután a dér megcsípte őket. Nyersen ritkán fogyasztják, pedig magas a C-vitamin tartalma, emésztésjavító hatású. Méregtelenítő, vértisztító hatása miatt a bőr gyulladásait enyhíti, fogyasztó hatású. Kiváló festőnövény.

A belőle készült lekvár hasfogóként ismert, betegségek után kiváló roborálószer. A franciák, a spanyolok és az olaszok kökénylikőrt készítenek belőle, az angolok pedig kökénygint vodkával. A kökényt ma már sokan csak a népdalokból, jobb esetben kirándulásokról ismerik.

Natúr rizstej házilag

rizstej füvészblogA rizstej kitűnő választás, de nemcsak azoknak, akik nem tudják emészteni a tejcukrot, vagy idegenkednek a szójától. Elsősorban a szív egészségét szolgálja, magában foglalja a rizs minden pozitív hatását, nem tartalmaz koleszterint, ráadásul hipoallergén.

A tejjel és a szójatejjel szemben jóval kevesebb zsírt tartalmaz, mindössze 1%-ot, amely telítetlen zsírsavakból áll, így csökkenti a vér koleszterinszintjét. Jó hatással van a szívre és az érrendszerre, ugyanis a magnézium szabályozza a vérnyomást, a vas és réz növelik a vörösvérsejtek termelődését. A szelén és a mangán kiváló antioxidáns hatású. A különböző rizsfajtáknak eltér a tápanyag-összetétele, nem mindegy, melyiket választjuk. A barna rizsnek magas a B-vitamin tartalma, amely jó hatással van az emésztésre, a keringésre és az idegek működésére.

A rizstejnek a szénhidráttartalma magasabb a tejénél,  a fehérjetartalma csak negyedannyi, és jóval kevesebb kalciumot is tartalmaz.

A legtöbb rizstejrecept a rizs főzésével kezdődik, de ki szeretne 1 órán át rizst főzni és kevergetni? A főzés során elveszítjük a hasznos tápanyagok egy részét.  Az áztatás sokkal egészségesebb megoldás, amely során a káros anyagok kiáznak. A vegán konyhában is jobban illik ez a változat.

Elkészítés: 1 csésze rizshez használjunk 1 csésze (ha lehet szűrt) vizet az áztatáshoz. Tegyük a hűtőbe éjszakára egy rúd fahéjjal. Másnap szűrjük le, turmixoljuk össze 1 csésze vízzel addig, amíg tejszerű állaga nem lesz, majd szűrjük ki a rostokat. A friss rizstejet ízesítsük vaníliával, fahéjjal, nádcukorral. Hasonlóan készül a mexikói a horchata, amelyet hűtve frissítőként isznak a nagy melegben.

Madáretetés otthon

napraforgó madár füvészblog

Madarakat etetni csodálatos élmény, életet varázsolunk a téli álmot alvó kertbe, az ablakból nézve pedig megismerhetjük a kis vendégeink szokásait. Apám mindig egy nagy tányér napraforgót tett ki a kertbe, és örömmel nézte, hogyan hordják el a cinkék a magvakat. A gyerekeknek is jó elfoglaltság a madáretetés és megfigyelés. Az etetés az első fagyoktól az utolsókig tart, novembertől áprilisig. Ha elkezdtük, fontos, hogy folyamatosan helyezzünk ki táplálékot, ugyanis eleség nélkül kiszolgáltatottá válhatnak a madarak a téli hidegben.

 

alma madaraknak füvészblog1

A jó eleség nem a flancos etetőkön múlik. Ősz végén elég, ha olajos magvakat szórunk ki, illetve az ágakra almát szúrunk. Az alma különösen a cinegék és a rigók túlélésében nélkülözhetetlen.

 

olajos magvak fekete napraforgó

 

 

Az olajos magvak a legfontosabbak, különösen a magas olajtartalmú, natúr fekete napraforgó. Nem baj, ha törmelékes,mert nem minden madár csőre elég erős a héj feltöréséhez.  Keverhetünk bele kölest vagy muharmagot, amelyek nem annyira olajosak. De kész pintyeleséget is vásárolhatunk az etetőbe. A dió és a mogyoró is jó táplálék a madaraknak.

 

 

 

 

 

cinkegolyó madáretetés füvészblog1

A madaraknak szükségük van még állati zsiradékokra. Közismert a szalonna, de ne a sózott főtt változatot válasszunk. Jó még a vaj, a sajt, a faggyú és a főtt tojás is az etetésre. Készíthetünk otthon is, de kapható kész cinkegolyó, amelyben a táplálékot kifejezetten a madarak igényei szerint állítják össze.

 

Vigyázat: soha ne adjunk kenyeret és morzsát énekesmadaraknak, mert gyomor- és bélgyulladást okozhat!

 

Gránátalmabontás haladóknak

gránátalma felbontása Füvészblog7

 

 

Kipróbáltuk a gránátalma ütögetős módszert, amely egyszerű, gyors és csak kicsit fröcsög. Csak egy fakanál kell hozzá! Fehér pólóban azért ne fogjuk bele! Vágjuk ketté a gránátalmát keresztben.

 

 

 

gránátalma felbontása Füvészblog8

 

 

Érdemes a héját bevágni, hogy a hártyákat könnyebb legyen meglazítani.

 

 

 

 

gránátalma felbontása Füvészblog9

 

 

Ezután tál fölött lefelé fordítva ütögessük fakanállal a héját, hogy a magok kipotyogjanak. Ezt is lehet víz alatt csinálni. A makacsabb magvakat kézzel kell kitördelni.

 

 

 

gránátalmabontó Füvészblog

 

Jó hír! Az igazán kényelmesek számára pedig létezik egy eszköz, a gránátalma-magvaló, amellyel a magokat egy perc alatt kinyerhetjük a héjból – akár ünneplőben is. 🙂

Hogyan bontsuk fel a gránátalmát?

gránátalma felbontása FüvészblogAmikor először bontottam fel egy gránátalmát, akkor a család gratulált: – Óriási küzdelem lehetett,  a konyha “vérben” úszik! Nagyon macerás, de megéri küzdeni vele, ugyanis igazán egészséges és finom! Jótékonyan hat a szív- és érrendszerre, magas a C-vitamin, vas- és antioxidáns tartalma. A magvak élelmi rostja jót tesz az emésztésnek. Őshazája a Közel-Kelet, megtalálható a babiloni szövegekben, a bibliában és a koránban is.

gránátalma felbontása Füvészblog2

Először óvatosan vágjuk le a tetejét, majd vágjuk fel a héját négy egyenlő részre.

     gránátalma felbontása Füvészblog3

Ezután törjük kézzel négyfelé. Ezt már érdemes egy tálban csinálni, víz alatt végezve kevesebb fröcsköléssel jár. A magokat ki kell törni a héjból. Kézzel egyszerűbb, de kanállal rá lehet segíteni.

gránátalma felbontása Füvészblog6

Végül a héj és a magvak elválnak egymástól. A héjat leszedjük és kidobjuk, a magokat szűrővel leszűrjük.

gránátalma felbontása Füvészblog5

Így már alkalmas a fogyasztásra! Ehetjük nyersen, csinálhatunk belőle gyümölcslevet, chutneyt, gyümölcssalátát, de süteményekben is finom!

Egy másik változat itt olvasható: https://fuveszblog.cafeblog.hu/2013/11/06/granatalmabontas-haladoknak/

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!