Füvészblog

Angyalgyökér, a vikingek ajándéka

angyalgyökér FüvészblogAz angyalgyökér Skandináviában őshonos, elterjedését a Vikingeknek köszönhetjük. 🙂 Neve görög eredetű, egy mítosz szerint Gábriel arkangyal ajánlotta a gyógynövényként való használatát. Izlandon vadon nő a természetben, és a legnagyobb mértékű bioaktív összetevőket is itt tartalmazza. A legtöbb gyógynövény a mediterrán vidékről származik, az angyalgyökér túlélő típus, átvészelte a Jégkorszakot. A második évben kétméteresre is megnő, szárából furulyát csinálnak a skandináv gyerekeknek.
A növény minden részét (gyökér, levél, termés) hasznosítják gyógyászati célokra. A gyökerét, a levelét és a termését az első év őszén illetve a második év tavaszán gyűjtik.
Az angyalgyökér jó gyomorerősítő és étvágyjavító gyógynövény. Bizonyítottan jó baktériumok, gombás fertőzések, sőt vírusos fertőzésekkel szemben. Az angelikából készített fürdő és bedörzsölőszerek jótékony hatással vannak a reumás panaszokra.
Fűszerként: az Észak-európai országokban levelét nyersen salátába, főzelékekbe teszik, szárát pedig sütemények díszítésére használják. Keserű italok alapanyaga. 

Aranyalma

aranyalma

Ettetek már aranyalmát? A népmesékből tudjuk, hogy milyen értékes. Tündérszép Ilona éjjelenként aranyalmáért járt Burkus király kertjébe, de Árgyélus királyfi leleplezte, majd megszerette a holló képében járó lányt. Az aranyalma viszont nemcsak a mesében létezik! 🙂
Kínában őshonos, erre utalnak az angol és német elnevezések is: Chinese apple, Chinesischer Apfel (latinul: Malus spectabilis). Eredeti élőhelyén vadalma, 500 és 2000 méter magasan terem, Európában már 1750 óta ismerik. Hazánkban elsősorban kastélyparkokba ültették. Az aranyalmafa kicsi, virága és gyümölcse is kiváló dekoráció a kertben. Elsősorban díszfaként ismert, de gyümölcse ehető, sőt finom! Virága bimbóként rózsaszín, kinyílva fehér.  Gyümölcse augusztus végén, szeptember elején érik, kicsit nagyobb, mint a cseresznye, kompótnak, levesnek is főzik. Panyolán pálinka készül belőle, amit a pálinkák királynőjének neveznek.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!