November a népi kalendáriumban Szent András, a székely naptárban pedig az Enyészet hava. November elején a halottainkra emlékezünk.
November 1. a keresztény kultúrkörben Mindenszentek napja, azoknak a szenteknek az ünnepe, akiknek nincs külön napjuk a naptárban. Az ünnep kelta gyökerekre nyúlik vissza, november 1. volt ugyanis a kelta év kezdete, amikor halotti áldozatokat hoztak az elhunytak tiszteletére. Megköszönték a napistennek, hogy a földet és a termést, amely őket gazdaggá tette. Az ezt megelőző éjszakán (október 31-én), úgy hitték, hogy az elmúlt évben meghaltak lelkei összezavarhatják az élők életét, mivel a lelkek ezen az éjjel vándorolnak a holtak birodalmába. Ekkor tartják az angolszász kultúrkörben a Halloweent.
Mindenszentek napját a keresztény egyház a 835 óta november 1-én ünnepli. November 2. a halottak napja, 998 óta egyházi ünnep, a népi hagyományban a lelkek napja. Hagyományosan a temető a templom körül volt, így a halottak ünnepe és a vallási liturgia még szorosabban összefonódott.
A néphit szerint ilyenkor hazalátogatnak a halottak, ezért sokfelé szokás, hogy számukra is megterítenek, kenyeret, sót, vizet tesznek az asztalra. Gyertyát azért kell nekik gyújtani, hogy az elkóborolt lelkek visszataláljanak a sírjukba. A bukovinai székelyek sütnek, főznek és kiviszik az ennivalót a temetőbe, osztogatják. Szegeden és a Csallóközben kalácsot sütöttek, kóduskalácsot, amit a temető kapujában várakozó koldusoknak adtak, hogy ők is megemlékezzenek a család halottairól.
November 1. a cselédfoglalás napja is. Galgamácsán e napon szegődtették a cselédeket, pásztorokat. Nagymagyaron mindenszentekkor volt a legényvásár. Itt kötöttek a gazdák egyezséget a szolgálni menő legényekkel. Ezen a napon “szorult be” a gulya, a ménes, a csürhe és a csorda.
A népi időjóslás szerint, ha nedves Mindenszentek lágy telet, a derűs zordat jelent. Ha száraz a levágott cserfaág bele, akkor kemény tél lesz, ha nedves, akkor enyhe.
Tökfaragás hazánkban is szokás volt faluhelyen, az idősebbek emlékeznek, hogy ilyenkor gyerekként lámpást faragtak. A sütőtök elterjedése a 19. századra tehető hazánkban. A töklámpás faragása a betakarítás idején volt szokás, a lámpással térfásan bevilágítottak a házak ablakába.
Oldal ajánlása emailben
X
Legutóbbi hozzászólások